Богословље

Господе, немам човека! (Јн 5, 7)

У четврту недељу по Празнику над празницима Црква се богослужбено сећа једног од Христових знамења, исцељења раслабљеног човека у бањи Витезди. Ово исцељење Господ исцелитељ душа и тела наших, учинио  је управо у недељама Педесетнице, па се због тога овог исцељења посебно и свечано сећамо ове четврте недеље по Васкрсу.

Житије Светог Николајa Жичког и Охридског

Житије Светог Николајa Жичког и Охридског
Житије Светог Николајa Жичког и Охридског
Житије Светог Николајa Жичког и Охридског
Житије Светог Николајa Жичког и Охридског

Златоусти проповедник Васкрслог Христа

Епископ Николај (у свету Никола Велимировић) рођен је 23. децембра 1880. у селу Лелићу од родитеља Драгомира и Катарине. После основне школе, гимназије у Ваљеву и Богословије у Београду уписао се на Старокатолички богословски факултет у Берну, Швајцарска, где је 1908. одбранио докторску дисертацију Вера у Христово васкрсење као основна догма Апостолске Цркве. Идуће године одбранио је дисертацију о Берклију у Женеви. Двадесетог децембра 1909. замонашен је у манастиру Раковици и рукоположен у чин јерођакона и јеромонаха. По жељи Митрополита Србије Димитрија, јеромонах Николај проводи извесно време у царској Русији, коју ће доживотно носити у души и са Русима у Југославији и Америци бити у сталној и тесној вези. Желећи да упозна западни свет о нечувеним страдањима српскога народа за време Првог светског рата, и о праведној борби коју је Србија водила за своје ослобођење, српска влада је одлучила да упути у Енглеску и Америку јеромонаха др Николаја (Велимировића).

Символ вере као саставни део свете Литургије

Хришћански етос утемељен је на нелицемерној љубави и непоколебивој вери. Пре саме молитве Анафоре пред литургијску заједницу износи се исповедање љубави и исповедање вере, као предуслов за учешће у Тајни над тајнама. Љубав на коју смо позвани, своју суштину, свој почетак и крај налази у личности Очовеченог Логоса Божијег који ваистину и јесте једина истинска љубав и извор сваке љубави. Наше учешће у Литургији подразумева одређене припреме, а основна припрема је љубав према Богу и ближњима која је и предуслов за литургијско исповедање вере.

Митрополит Климент: Вечна питања. Разговори о Богу, човеку и стварању

У Москви је 27. априла 2017. године одржано представљање нове књиге Митрополита калушког и боровског Климента под насловом Вечна питања. Разговори о Богу, човеку и стварању, коју је објавила издавачка кућа Никеа, стоји на сајту Издавачког савета Руске Православне Цркве. Књига говори о стварању, грехопаду, рају и паклу, небеској јерархији, узроцима људског страдања и путевима спасења.

Кроз лаж зена до сунца Господа Христа

Кроз лаж зена до сунца Господа Христа
Кроз лаж зена до сунца Господа Христа
Кроз лаж зена до сунца Господа Христа
Кроз лаж зена до сунца Господа Христа

Са благословом Преосвећеног Епископа топличког г. Арсенија, викара Патријарха српског и настојатеља храма Светог Саве, у организацији Светосавске омладинске заједнице Архиепископије београдско-карловачке 27. априла 2017. године протојереј-ставрофор Војислав Билбија .oдржао је предавање у крипти храма Светога Саве на тему Кроз лаж зена до сунца Господа Христа.

Неверни или уверени Апостол Тома?

У осми дан по Празнику над празницима, богослужбено прослављамо догађај уверавања Светог aпостола Томе у Христово славно Васкрсење. Након светле (Пасхане) седмице у први недељни дан по Пасхи празнујемо догађај уверавања Светог славног и свехвалног aпостола Томе, те због тога овај недељни дан називамо и недељом антипасхе, недељом обновљења или пак новом недељом. У овај осми дан по Васкрсењу Господа нашег Исуса Христа сећамо се јављања Васкрслог Господа својим ученицима сабраним заједно. Након јављања Васкрслог Христа Свети Апостол Тома будући испуњен тренутним и привременим неверством хтео је чулно да додирне Спаситељеве ране и увери се да је Васкрсли Господ заиста Васкрсао.