Богословље

Свети Лука Кримски: О великопосној молитви за задобијање духа љубави

Треба сачувати љубав Христову до Другог доласка Господа Исуса Христа. Треба сачувати љубав Христову у срцима малог стада Христовог! Зато ужас због таквог начина живота, неправди и погажене љубави, које гледамо сваког дана и сваког часа, треба да нас подстакне да у срцима својим распламсамо љубав Христову. Но, како то учинити и коме се уопште љубав дарује? На дар је добија само онај ко испуњава заповести Христове и ко ходи уским путем страдања, не скрећући с тог пута без обзира на страдања и прогоне који му прете.

Треба ићи до краја крсним путем, и то без освртања. Треба ићи ка светлости Христовој! А будемо ли упорно и без застајања ишли ка светлости, онда ћемо до ње и стићи.

Светлост Христова просветљује све

Сваки припадник Цркве Христове услед греховне бујице овога света која помрачује душе, потребује истинску и суштинску светлост Христову која просветљује и освећује свакога човека који долази на свет. У Литиргији пређеосвећених дарова, коју служимо у данима свете Четрдесетнице, налази се један специфичан возглас: „Светлост Христова просветљује све“. Врло су занимљива тумачења неких Отаца о овом благослову: Неки га доводе у везу са читањем Старога Завета и, по њима, благослов за време читања старозаветних одељака показује да су праоци и пророци били просветљени истом светлошћу Божјом која и данас све просветљује, светлошћу Спаситеља који се јавио свету, а кога су они најавили.

Прва недеља Великог поста - Победа Православља

Данашњи први недељни дан Великога поста назива се Недеља Православља, јер данас прослављамо оне који су се борили за чистоту вере наше, проглашавајући поштовање светих икона неотуђивим њеним делом. Због тога ми кличемо данас: „Пречистоме лику Твоме поклањамо се, Благи“. Поклањајући се светим иконама, ми указујемо част личностима изображеним на њима. Ипак, људи то нису увек схватали, а у VIII и IX веку Света Црква је претрпела огромно гоњење од стране злоумних јеретика када су свети ликови били јавно уништавани, а њихово поштовање забрањивано. Но правда је извојевала победу и поштовање светих икона је поново било установљено на последњем, VII васељенском сабору 787. године.

Суботе Великог поста

Свети Оци често упоређују Велики пост са путовањем изабраног народа чстрдесет година кроз пустињу. Знамо из Библије да је, за време овога путовања, Бог чинио чуда, да би свој народ сачувао од очаја и да би му открио свој крајњи план. По аналогији, свети Оци дају исти тип објашњења и за четрдесет дана Великог поста. Иако је његов крајњи циљ Пасха, обећана земља Царства Божијег, на крају сваке недеље Велики пост има специјални „застој" - очекивање тог циља. То су два „евхаристична" дана - субота и недеља, који имају посебан значај у духовном путовању Великог поста.

Предавање у саборишту ЦО Билећа

Предавање у саборишту ЦО Билећа
Предавање у саборишту ЦО Билећа
Предавање у саборишту ЦО Билећа
Предавање у саборишту ЦО Билећа

У Недељу Православља, 5. марта 2017. године, настојатељ манастира Савина, јеромонах Макарије Имамовић, одржао је предавање на тему Велики пост. Предавање је одржано у саборишту ЦО Билећа са почетком у 19 часова.

Митрополит Порфирије: Свете иконе и победа Православља

Митрополит Порфирије: Свете иконе и победа Православља
Митрополит Порфирије: Свете иконе и победа Православља
Митрополит Порфирије: Свете иконе и победа Православља
Митрополит Порфирије: Свете иконе и победа Православља

У недељу увече, 5. марта 2017. године, под сводовима свечане сале СКД Просвјета у Прерадовићевој 18 у Загребу отпочео је нови циклус предавања посвећен Великом посту - Светој и благословеној Четрдесетници и празнику над празницима – Васкрсу, у организацији Црквене Општине Загреб. Предавање на тему Свете Иконе и победа Православља одржао је Митрополит загребачко-љубљански др Порфирије.