Недопустива ароганција представника КФОР-а на Косову и Метохији
Изјава портпарола Кфора-а Криса Томпсона да укидање контролног пункта и обезбеђење манастиру Светих Архангела код Призрена, није у вези са инцидентом 21. јануара, већ да је безбедност на Косову и Метохији задовољавајућа и да је зарад тога донета одлука о преносу овлашћења КФОР-а на косовску полицијску службу, ради чега је ускраћена пратња монасима у Светим Архангелима, је не само контрадикторна са постојећом ситуацијом на терену, већ представља отворену претњу Српској Православној Цркви на Косову и Метохији.
Поводом нечувеног понашања немачког КФОР-а у Призрену, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Г. Артемије који се ових дана налази у посети Америци, данас је током молитвеног доручка у Вашингтону присутне америчке сенаторе и конгресмене упознао о овом проблему наглашавајући да је Српској Православној Цркви на Косову и Метохији онемогућено нормално функционисање и да јс због лоше безбедносне ситуације неопходно да угрожено свештенство и светиње остану под заштитиом Кфор-а. Ако се то не деси живот монаха у већини манастира на Косову и Метохији биће немогућ и то међународна заједница не сме ни по коју цену да допусти.
Иначе Унмик и Косовска полиција су се показали неспособним да истраже случајеве рушења или скрнављења 112 цркава на Косову и Метохији након доласка мировне мисије. Такође нису разрешени ни случајеви убиства двојице монаха: Харитона Лукића из Светих Архангела и Стефана Пуљића из Будисаваца које су отели албански екстремисти. Тело оца Харитона из Светих Архангела нађено је без главе. У косовску полицији нико од преосталог свештенства и цивила српске националности нема и због тога влада јединствено мишљење да морају остати под заштитом Кфор-а
Последњи догађаји су приморали представнике Епархије рашко-призренске да уколико Кфор намерава да укине заштиту православних манастира и храмова у зонама које су посебно изложене опасности и које су у потпуно албанском окружењу, тражиће од Владе Србије и највиших представника Заједнице Србија и Црна Гора да од Унмик-а захтева активирање ставке Резолуције Савета Безбедности УН 1244 (Анекс 2, тачка 6) у којој се јасно и децидно помиње могућност повратка договореног броја "српског и југословенског персонала" које ће обезбедити присуство уз српске културно-историјске споменике.
Могућност да се заштита најважнијих православних светиња, посебно манастира, преда у руке Косовској полицији или Унмик полицији неприхватљива је због досадашњег неуспеха "тих гаранта мира и демократије" да пронађу барем једног починиоца напада који се дешавају на Косову и Метохији. У противном, уколико ниједно од ових решења не буде могуће, Црква ће бити принуђена да затвори своје манастире због неспремности снага КФОР-а да обезбеде потребну заштиту најважнијих културно-историјских споменика.