Немањин Светопетровско-дежевски Сабор у Новом Пазару

Овогодишњи Светопетровско-дежевски Сабор одржан је у организацији Епархије Рашко-призренске (Српске православне црквене општине за Рашку област) и удружења РАС из Новог Пазара. Вече уочи Сабора, 12. септембра, у Новом Пазару је одржана свечана Академија посвећена Светом Симеону Немањи уз учешће Његовог Високопреосвештенства Митрополита црногорско-приморска Г. Амфилохија, Преосвећеног викарног Епископа липљанског Г. Теодосија, академика Веселина Ђуретића, песника Добрице Ерића и других уважених гостију.

Сутрадан, Сабор је започео у древној Петропавловској цркви у којој је Свети Симеон Немања примо свету тајну крштења. Свету Архијерејску Литургију служио је Високопреосвећени Митрополит Амфилохије уз саслужење петорице архијереја - Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, Епископа захумско-херцеговачког Г. Григорија, викарног Епископа липљанског Г. Теодосија, викарног Епископа стобијског Г. Давида и умировљеног Епископа аљаског Г. Николаја, као и 25 презвитера и 5 ђакона из више Епархија СПЦ.

Светој Литургији и културно-уметничком програму који је настављен након службе присуствовало је око 500 верника из Рашке области, северног Косова као и осталих делова Србије. На Литургији је певао црквени хор "Бранислав Нушић" из Косовске Митровице. Свечаности су присуствовали и г. Млађан Ђорђевић, саветник Председника Републике, др Томислав Бранковић и Гаврило Грбан из Министарства вера као и представници Војске Србије. На крају Свете Литургије присутнима се обратио поздравним словом домаћин данашњег скупа, Мјестобљуститељ Рашкопризренски Митрополит Амфилохије.

Администратор Епархије Рашко-произренске Митрополит Амфилохије је, благосиљајући скуп, истакао да је Немањин Светопетровско-дежевски сабор знак васкрсавања српске духовности, историје и државности у овом крају. Он је подсетио да се у цркви светих Петра и Павла, познатијој као Петрова црква, крстио Стефан Немања, да крстионица у којој је тај чин обављен постоји и данас, те да је ту Немања одржао и два свенародна сабора на којима су донете одлуке од далекосежног значаја. Петрова црква је мајка свих српских цркава и храмова и духовна колевка Стефана Немање и лозе Немањића, нагласио је митрополит Амфилохије.

У културно-уметничком програму су учествовали историчар проф. др Веселин Ђуретић, публициста Љиљана Булатовић, десетак песника из Београда, Рашке области и са Косова и Метохије, хор „Бранислав Нушић" из Косовске Митровице, црквени хор и етногрупа „Рашанке" из Новог Пазара, КУД „ Св. Јован Владимир" из Бара (Црна Гора) и други.

Највише признање Сабора, Повеља Сефана Немање, које се традиционално додељује за посебан допринс српској култури, духовности и националним интересима, уручено је истакнутом песнику Добрици Ерићу.

Након програма пред Петропавловском црквом приређен је свечани ручак у хотелу "Лотус" у Дежеви, селу у коме је рођен Свети Сава. Притом је организована и посета остацима древног храма у селу Дежеви. Певница цркве Светог Николе певала је изворне народне песме.

У поподневним часовима Митрополит Амфилохије и Епископ Теодосије су се у СО Звечани срели са општинским руководством, а потом посетили манастир Бањску где их је дочекао настојатељ манастира јеромонах Данило са братијом.

Извор: Епархија рашко-призренска