Прогон хришћана и у Аустрији

Тврде невладине организације

Према "Christian Solidarity International", постоје бројни извештаји о насртајима муслиманских избеглица на хришћане у азилантским смештајима. Генeрални секретар CSI Кун вели: ”држава или није у могућности или не жели да против тога интервенише”.

Осморо од десеторо људи, који су због вере прогоњени, jeсу хришћани. Прогон хришћана није само феномен који се може срести у исламским земљама или у диктатури као што је Северна Кореја, већ и у Аустрији. На ово је упозорио Елмар Кун, генерални секретар хуманитарне организације "Christian Solidarity International" (CSI). Овој организацији су поднети многи извештаји о хришћанским избеглицама у Аустрији, на пример у Траискирхену, од стране муслиманских избеглица мучени, вређани, физички нападани или пак били изложени претњи смрћу.

”Прогон хришћана у Аустрији је напросто чињеница”, вели дословно Кун. Држава или није у стању или воље ”да томе стању стане на пут”. Генерални секретар CSI је дао ову изјаву у оквиру једне конференције за штампу у четвртак, 12.5.2016.г. у Бечу, у којој су црквене организације представиле једну нову иницијативу за помоћ за угрожене хришћане.

Већ на избегличким путевима су хришћани делом масивно изложени насртајима муслимамнских избеглица, каже Кун. Ово се наставља у смештајима за азиланте, при чему се и помоћно особље, махом муслиманске вероисповести, прикључује таквим претњама хришћанима.

Најгора је у томе ситуација за конвертите, објашњава Кун, јер прлазак из ислама у неку другу религију или усмерење ка атеизму у исламским земаљама је кажњиво.

Генерални секретар CSI упозорава да постоје једносмислени извештаји о томе да међу избеглицама има и инфилтрираних чланова терористичке IS банде. То је доиста једна мањина која се меша међу оне којима је помоћ заиста потребна, иако та мањина не наступа агресивно само према хришћанским избеглицама, већ сходно сопстевној дикцији, да ”освоји Европу”.

Кун упућује и на једну актуелну анкету међу хришћанским избеглицама у Немачкој. Од 231 упитаних највећи део долази из Ирака, Авганистана и Сирије: 199 су конвертити/преобраћеници, 204 је саопштило да су били вишеструко нападани од стране избеглица друге вероисповести. Половина од њих се жалила на персонал у смештајима, док их је у Берлину било две трећине. Најчешће су, сходно тој студији, избеглице биле вређане – 96 лица, на другом месту стоји број оних кој су физички повређени (86 лица). Личну смртну претњу укључујући и против сопствене породице је доживело 73 испитаника. По процени немачких хуманитарних организација, држава није дорасла задатку у оваквој ситуацији.

Извор кathpress – припремио протођакон ЗА