Никола Чудотворац из Кремља
Рестауратори московског Кремља пронашли, у Никољској кули, фреску светог Николе Чудотворца, с краја XV или почетка XVI века. Име Николе Чудотворца дубоко је везано за историју Русије, од најезде Монгола до Наполеоновог похода.
После Спаске куле московског Кремља, где рестауратори раде на обнови недавно откривене фреске Христа Спаситеља, радови су почели и на другој, Никољској кули, где је пронађена фреска са ликом светог Николе Чудотворца, за коју се сматра да датира с краја XV или почетка XVI века.Откривено је да се под слојем малтера, који су посетиоци све ове године гледали, налазила метална решетка и метална мрежа, која је створила ваздушни слој који је сачувао надвратну фреску и Спаске и Никољске куле.
Слика, која је сада под слојем прљавштине и чађи и може се видети само искусним оком, пажљиво ће се откривати према фотографији коју је сачувао патријарх Тихон после Октобарског преврата, 1917. године. Фотографија свеца стигла је у емиграцију, а пре неколико година предао ју је Русији епископ Женевски и Западноевропски. Тиме је и започела прича повратка фресака на куле московског Кремља. Реликвија је много тога преживела. Када су се, 1812. године, Наполеонове трупе повлачиле из Москве, минирале су Никољску кулу. Пукотина се зауставила баш на нивоу фреске, у чему су верници видели предсказање - да ће француска армија пропасти у Русији.
За време револуционарних борби, 1917. године, слика Николе Чудотворца била је изрешетана мецима, али сам лик свеца није оштећен, што је, опет, схваћено као чудо. Тада је Никола Можајски "изгубио" десну руку, после чега се у народу појавила икона са ликом Николе рањеног.
После избора патријарха, годину дана после Октобарске револуције 1918, када је декретом одвојена црква од државе, народ је ишао да се поклони Христу Спаситељу и св. Николи Можајском у кулама Кремља. То није било неприхватљиво за нову власт, па је наређено да се ликови светаца прекрију црвеним платном. Међутим, нема доказа да је уследила наредба да се фреске замалтеришу и сакрију. Зна се само да су се двадесетих година обављали некакви радови на рестаурацији.
Никола Чудотворац је омиљени светац у Русији и представљан је на иконама чешће од других светаца, а њему су, више него било коме другом, посвећивали цркве. У једној од њих, у подмосковском граду Можајску, нађена је и скулптура: у једној руци светац држи мач, спреман да се спусти на главе Татара и Монгола који су држали град у опсади, а у другој град чији је био заштитник. Тако приказан светац назван је Никола Можајски и управо таква слика свеца са мачем у једној руци и градом у другој, пронађена је над капијом Никољске куле московског Кремља.
Извор: РТС