Нобелова награда Петеру Хандкеу

Аустријском писцу Петеру Хандкеу на дан упокојења Алфреда Нобела, 10. децембра 2019. године, шведски краљ Карл Густав уручиће у Стокхолму Нобелову награду за књижевност за ову годину.

Церемонија доделе награда почеће у 16,30 часова, док ће додела Нобелове награде за мир премијеру Етиопије Абију Ахмеду почети у Ослу у Норвешкој у 13 часова, када ће бити и уживо пренос на интернет-страници Нобеловог комитета. Због његових веза са јужним делом Косова и Метохије, пре свега са Великом Хочом, у Дому културе „Грачаница“ у 13 часова у част овогодишњег добитника Нобелове награде за књижевност приређује се свечана академија.

Сабранима ће се обратити др Драган Станић, председник Матице српске, др Селимир Радуловић, управник Библиотеке Матице српске, Зоран Ђерић, управник Српског народног позоришта, Живојин Ракочевић, проф. др Драгомир Костић, Дејан Баљошевић, Ратко Поповић, Новица Соврлић, Ђорђе Јевтић, Зоран Ђорђевић и Бранкица Костић. Хандкеове текстове читаће глумице Српског народног позоришта из Новог Сада Соња Дамјановић и Јелена Срећков. Свечану академију организују Дом културе „Грачаница“, Матица српска, Библиотека Матице српске и Српско народно позориште из Новог Сада.

Петер Хандке у Србији ужива углед, између осталог и због тога што је био један од гласова против бомбардовања 1999. године, а Срби у Метохији препознају га као добротвора и пријатеља. Више пута је боравио у Великој Хочи и често доносио помоћ за угрожене укључујући и веће новчане донације. Поред Нобелове, Хандке је у Србији добитник „Видовданског песничког бденија“ – Златни крст кнеза Лазара за 2009. годину, управо у Грачаници. На Косову и Метохији објављене су и две његове књиге: „Зимско путовање до река Дунава, Саве, Мораве и Дрине или правда за Србију“ у издању „Григорија Божовића“ из Приштине и двојезична књига „Кукавице од Велике Хоче“ у издању „Хвосна“ из Истока.

Хандке је инострани члан Академије наука и умјетности Републике Српске од 2008. године и Српске академије наука и уметности од 2012. године. Створио је више од 70 прозних радова и двадесетак позоришних дјела, опробао се и као лиричар, есејиста, сценариста, преводилац и режисер. У театрима широм света већ деценијама се играју представе према његовим текстовима - "Каспар", "Псовање публике", "Путовање у сонорну земљу". Роман "Голманов страх од пенала", који је ушао у школску лектиру, екранизовао је Вим Вендерс, а Хандке је написао сценарио и за чувено остварење овог редитеља "Небо над Берлином".

обрада вести: редакција Радија Слово љубве, фото: Јована Баљошевић

Извор: Радио Слово љубве