Спасовдан у манастиру Жичи

Спасовдан у манастиру Жичи
Спасовдан у манастиру Жичи
Спасовдан у манастиру Жичи
Спасовдан у манастиру Жичи

Литургијским сабрањем на празник Вазнесења Господњег прослављена је храмовна слава манастира Жиче.

Свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин. Саслуживали су игуман манастира Студенице архимандрит Тихон, (Ракићевић), секретар ЕУО Епарxије жичке архимандрит Дамјан (Цветковић), служашчи у манастиру Жичи архимандрит Јаков (Лазовић), архијерејски заменик Епископа жичког протојереј-ставрофор Љубинко Костић, архијерејски намесник жички протојереј-ставрофор Ненад Илић, пензионисани професор Богословије протојереј-ставрофор Лазар Васиљевић, секретар Епископа жичког протосинђел Сава (Илић), парох у Врњачкој Бањи протонамесник Радош Младеновић, пароси краљеваки протонамесник Милош Станисављевић и јереј Мирослав Андрић, пароси жички протонамесник Драган Глигић и јереј Ратко Хрваћанин и протођакон Александар Грујовић.

Архијерејска Литургија у храму Вазнесења Господњег у Убу

Архијерејска Литургија у храму Вазнесења Господњег у Убу
Архијерејска Литургија у храму Вазнесења Господњег у Убу
Архијерејска Литургија у храму Вазнесења Господњег у Убу
Архијерејска Литургија у храму Вазнесења Господњег у Убу

У убском храму Христа Спаситеља, 25/12. маја 2017. лета Господњег, веома свечано је прослављен празник Вазнесења Господњег – храмовна и градска слава.

На велику духовну радост Убљана и свих који су дошли да у прослави заједничаре, светом архијерејском службом Божјом началствовао је Његово Преосвештенство Епископ аустралијско-новозеландски г. Силуан, са благословом надлежног архијереја Епархије ваљевске владике Милутина који му је саслуживао. У приносу свете животворне жртве Преосвећеним Владикама саслуживао је архијерејски намесник тамнавски протојереј-ставрофор Митар Миловановић, епархијско свештенство, свештеномонаштво и јеромонах Доситеј из царске лавре Хиландара.

Животопис Митрополита дабробосанског Хризостома

Његово Високопреосвештенство г. Хризостом (Јевић), изабрани Митрополит дабробосански, рођен је 4. марта 1952. године у Вођеници код Босанског Петровца од родитеља Николе и мајке Росе, рођене Радошевић.

Основну школу са одличним успјехом и примјерним владањем завршио је школске 1966/67. године. Још као ученик основне школе јавно је исказао за оно вријеме ''непримјерену'' намјеру да ''учи за попа''. На питање зашто је то изговорио пред наставником и ученицима, који су због тога прасли у смјех, врло често каже: -Ни сам нисам знао зашто сам то рекао. Вјероватно је то била воља Божја и призив Божји.

Али, његова одлука да ''учи за попа'' наишла је на противљење у његовој породици, што је резултирало једногодишњим паузирање у његовом редовном школовању.
Школске 1968/69. године уписао се у петоразредну Богословију у манастиру Крки, коју је са одличним успјехом окончао школске 1973. године. Као ученик Богословије био је активан у хорском пјевању и фолклорној секцији и другим манифестацијама које су тада биле актуелне у овој знаменитој Богословији. У петом разреду Богословије испомагао је протојереју Марку Андровићу у вођењу хора Богословије. Још као ученик 4. разреда Богословије примио је монашки постриг.

Нови шеф Кабинета Патријарха српског

Одлуком Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, ђакон др Александар Прашчевић постављен је за секретара Канцеларије Патријарха српског.

Основно образовање завршава у Београду 2001. године. У Српској Патријаршији полаже пријемни испит и уписује се у Богословију Светог Арсенија Сремца у Сремским Карловцима коју завршава са одличним успехом 2005. године. Исте године, уписује Московску Духовну Академију Руске Православне Цркве (Катедра богословља) коју завршава (са просеком 9.50) 2008. године. По одобрењу Наставно-научног већа Академије, током основних академских студија, истовремено је похађао постдипломски програм и написао истраживачки рад на тему Односи између православних хришћана и муслимана у Србији од 1912 до 2004. године (240 стр), који је одбранио, под менторским руководством професора др Димитрија Владимировића Сафонова, пред Научно-наставним већем и, касније, пред међународном теолошком Комисијом коју су чинили осамнаест професора, међу којима је био и умировљени Епископ захумско-херцеговачки др Атанасије (Јевтић), и двојица опонената.

Саопштење за јавност Светог Архијерејског Сабора

Саопштење за јавност Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве са редовног заседања одржаног у Пећкој Патријаршији и Београду од 14. до 24. маја 2017. године

Редовно заседање Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве започето је у манастиру Пећкој Патријаршији саборним служењем свете архијерејске Литургије и призивом Светога Духа, а настављено у Патријаршији српској у Београду, под председништвом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја. На заседању су учествовали сви епархијски архијереји Српске Православне Цркве осим Епископа осечкопољског и барањског г. Лукијана, одсутног из здравствених разлога.