Њ.К.В. Престолонаследник Александар II састао се са Генералним секретаром УН Кофијем Ананом поводом насиља на Косову
19. Март 2004 - 9:25Њ.К.В. Престолонаследник Александар II састао се данас са Њ.Е. Генералним секретаром Уједињених нација, господином Кофијем Ананом. Уз срдачну добродошлицу, Генерални секретар УН упознао је Престолонаследника са акцијама и активностима Уједињених нација поводом изузетно озбиљне ситуације на Косову и Метохији.
Шидерово отворено писмо Реџепију
19. Март 2004 - 9:25Косово не може градити будућност на крви невиних људи и на пепелу њихових спаљених домова и цркава, поручио је у петак председник Парламентарне скупштине Савета Европе Петер Шидер у отвореном писму премијеру Косова Бајраму Реџепију. "Српска села широм Косова су у пламену, а побеснела руља уништава православне цркве, као симболе српског присуства на Косову. Њихови акти су срамотни, али исто такво је и одсуство јасне и недвосмислене осуде антисрпског насиља од стране вођства косовских Албанаца", поручио је Шидер у писму Реџепију.
Адмирал Џонсон: етничко чишћење на Косову
19. Март 2004 - 9:25Командант јужног крила НАТО, адмирал Грегори Џонсон оценио је у петак да је масовно насиље које и даље траје на Косову - етничко чишћење. "Такве активности су заправо етничко чишћење које не сме да се настави и зато смо и дошли на Косово", изјавио је адмирал Џонсон новинарима у Приштини након састанка са шефом УНМИК-а Харијем Холкеријем. "Убеђен сам да су грађани Косова бољи од онога што смо видели протекла два дана, овог насиља руље, ових криминалних поступака. Морамо радити заједно да изадјемо из проблема у коме се налазимо", казао је командант јужног крила НАТО. Кфор ће, према речима генерала, настојати, "као и претходних дана, да да свој максимум како би обезбедио сигурност". Адмирал Џонсон је позвао грађане Косова да покажу "одговорност" и да "поштују закон".
Његова Светост Патријарх српски служио молебан за пострадали народ на Косову и Метохији
18. Март 2004 - 13:04Његова Светост Патријарх српски Г.Г. Павле је јутрос, 18. марта 2004. године, у 8 часова, служио Молебан за пострадали народ на Косову и Метохији, у Саборној цркви у Београду. После Молебана Патријарх српски је рекао: Богу се помолисмо за наш народ на Косову и Метохији, за потомке оних светих предака наших који су знали и на коцу и на конопцу да издишу, али да се вере своје не одрекну, нити да за било какав интерес овога света, да учине оно што је недостојно и нељудско. Чувати се треба у овом времену икакве бесмислене одмазде, као што неразумни почеше да чине у Београду и Нишу. Имати у виду да се бранимо од зла и од злочинаца, али не на нељудски начин, не на начин на који то злочинци чине. Господе помози свима, па и нама и непријатељима нашим. Потребан је њима мир, слобода, правда као и нама. Господе Теби слава и хвала.
Из Призрена евакуисана архивска грађа Епархије рашко-призренске
17. Март 2004 - 13:04Епархија рашко-призренска је јуче, 16. марта 2004. године, евакуисала комплетну архиву, библиотеку и музејске вредности из зграде Епископског двора у Призрену (ул. Димитрија Туцовића бр. 1).
Ово је учињено на основу најављеног скорог преношења одговорности за заштиту објеката Српске Православне Цркве у Призрену под надлежност Косовске полиције. Епископски двор и Саборни призренски храм Светог Ђорђа (саграђен 1887. године) од јуна 1999. године када је владика Артемије прешао у манастир Грачаницу, остао је под заштитом снага немачког КФОР-а. Повлачење војника се очекује сваког тренутка јер је за команданте КФОР-а ситуација у Призрену "стабилна".
На Косову нису у току међуетнички сукоби већ погром српског становништва
17. Март 2004 - 13:04Према најновијим информацијама у пламену је епископија призренска и саборни храм Св. великомуценика Георгија из 19. века, потврђују монаси Св. Архангела. Непозната је судбина јеромонаха Мирона Косаћа који је био у Епископији са немачким војницима. Претпоставља се да је евакуисан у немачку војну базу. У пламену је и храм Св. Спаса из 14. века који се налазио на брду изнад старог дела града.
Епархија рашко-призренска саопштава јавности да на Косову и Метохији нису у току никакви међуетнички сукоби већ класичан ПОГРОМ ненаоружаног и незаштићеног српског становништва. Док горе српске болнице, куће, Богословија, цркве и док се Срби убијају из снајпера КФОР показује потпуну неспособност да заустави дивљање Албанаца а албански лидери мирно и спокојно чекају коначан завршетак етничког чишћења које треба да заврши питање коначног статуса Косова и Метохије да би изразили своје жаљење и "забринутост".