Сретење Господње
14. Фебруар 2019 - 12:55У четрдесети дан по Рождеству донесе Пресвета Дева свог божанског Сина у храм јерусалимски да Га, сходно закону, посвети Богу и себе очисти (Левит 12, 2-7; Исход 12, 2).
Иако ни једно ни друго није било потребно, ипак Законодавац није хтео никако да се огреши о Свој Закон, који је Он био дао кроз Свога слугу и пророка Мојсеја. У то време држао је чреду у храму првосвештеник Захарија, отац Јована Претече. Он стави Дјеву Марију не на место за жене, него на место за девојке у храму. Том приликом појаве се у храму две чудне личности: старац Симеон и Ана, кћи Фануилова. Праведни старац узе на руке своје Месију и рече: Сад отпушташ у миру слугу својега, Господе, по ријечи својој... Још рече Симеон за Христа Младенца: Гле, овај лежи да многе обори и подигне у Израиљу, и да буде знак против кога ће се говорити (Лк 2, 29 и 34). Ана пак која од младости служаше Богу у храму постом и молитвама, и сама познаде Месију, па прослави Бога и објави Јерусалимљанима о доласку Дугочеканога. А фарисеји, присутни у храму, који видеше и чуше све, расрдише се на Захарију што стави Деву Марију на место за девојке, доставише то цару Ироду. Уверен да је то Нови Цар, о коме су му звездари с Истока говорили, Ирод брзо посла да убију Исуса. Но у међувремену божанска породица беше већ измакла из града и упутила се у Мисир, по упутству ангела Божјег. Дан Сретења празнован је од самог почетка, но торжествено празновање овога дана установљено је нарочито 544. године у време цара Јустинијана.
Сретење Господње у историјском календару српског народа
* На Сретење 1804. године подигнут је Први српски устанак.
* На Сретење 1835. године донет je Сретењски устав, први демократски устав Србије, па је овај дан слављен и као Дан уставности.
* Од 2006. године Сретење је Дан државности Републике Србије.
Навечерје празника Светог Трифуна у Карловцу
14. Фебруар 2019 - 11:55Вечерњим богослужењем са петохлебницом 13. фебруарар 2019. године у карловачком Саборном храму започела је прослава Светог мученика Трифуна, заштитника Епископа горњокарловачког г. Герасима.
Вечерњем богослужењу, којим је началствовао Његово Преосвештенство Епископ осечкопољски и барањски г. Херувим уз саслужење протонамесника Јована Бањца (Епархија бихаћко-петровачка), презвитера Бранка Сантрача и ђакона Будимира Кокотовића, присуствовали су Преосвећена господа Епископи бихаћко-петровачки Сергије и горњокарловачки Герасим, као и др Марко Николић, помоћник директора Управе за сарадњу с црквама и верским заједницама у Влади Републике Србије.
Посета храму Пољске Православне Цркве у Ресифеу
14. Фебруар 2019 - 11:22Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије посетио је 12. фебруара 2019. године, на празник Света Три Јерарха, Богојављенску цркву у Ресифеу, Бразил, која је припада Пољској Православној Цркви.
У пратњи Митрополита налазили су се Преосвећена господа Епископ буеносајрески и јужно-централноамерички Кирило и домаћин, Епископ Ресифеа Пољске Православне Цркве г. Амвросије, као и свештенство Митрополије црногорско-приморске и Епархије јужно-централноамеричке.
Архиепископ Јован о подвигу Светог Григорија Паламе
14. Фебруар 2019 - 11:15По благослову Његовог Преосвештенства Епископа браничевског проф. др Игнатија, декана Православног богословског факултета Универзитета у Београду, Његово Блаженство Архиепископ охрдиски и Митрополит скопски г. Јован одржао је 13. фебруара 2019. године у великом амфитеатру факултета предавање на тему Учење Светог Григорија Паламе о обожењу - божанске енергије у контексту литургијског богословља.
Слава Богословије „Света Три Јерарха“ у манастиру Крки
13. Фебруар 2019 - 13:19Све док ријека Крка тече, док се земља земљом зове, одгајаће Три Јерарха православне богослове
Слава Богословије „Света Три Јерарха“ у манастиру Крки свечано је прослављена 12. фебруара 2019. године светом архијерејском Литургијом коју су служили Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански г. Порфирије и Њихова Преосвештенства Епископи славонски г. Јован, бихаћко-петровачки г. Сергије, осечкопољски и барањски г. Херувим и далматински г. Никодим.