Нова издања Епархије бихаћко-петровачке

СЛИКОВНИЦА СВЕТИ САВА ПРВИ АРХИЕПИСКОП СРПСКИ - У издању Епархије бихаћко-петровачке и Неа Нике ових дана је, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа бихаћко-петровачког г. Хризостома, изашла из штампе сликовница о Светом Сави. Приређивач: Тијана Мирковић. Илустрације: Тијана Ранђеловић. Садржај сликовнице је у акростиху: ГОСПОДИ ПОМИЛУЈ - седам слова сваке ријечи чине 14 тематских јединица из живота и подвига Светог Саве.

ЗБОРНИК О СУНДЕЧИЋУ - Зборник радова и избор из поезије свештеника, пјесника и дипломате Јована Сундечића управо је изашао из штампе. Издавач је НУБ Републике Српске. Овај зборник је резултат рада научног скупа који је по нашем благослову успјешно одржан у Новембру 2007. године у Бања Луци, а завршен свечаном академијом у Лијевну. Зборник је приредио г. Душко Певуља, а издавач је Народна и универзитетска библиотека Републике Српске, Бања Лука. Посебну захвалност исказујемо проф. Др. Бранку Докићу и Организационом одбору Научног скупа на уложеном труду око издавања овог Зборника. Историја је некад тако немилосрдна према неким људима, народима и њиховом дјелу.

Тако се поиграла и са племенитим протом Јованом Сундечићем. Мрак заборава био је у потпуности сакрио личност и значајно дјело некада великог проте Сундечића. Али, заборав није пао само на њега, него на свеукупно Лијевно и допринос племенитих лијевљана историји, култури и достојанству Српског народа. Била је то велика неправда. А заборављање великих и племенитих људи и њихових идеја увјек се завршавају трагичним последицама. Управо то нас је инспирисало да кроз један научни скуп освјежимо сјећање на њега, на његову предивну поезију пуну зова и вапаја за љубави међу браћом, међу људима и народима. Нажалост, није било ни времена и могућности да се још свестраније освјетли књижевни опус проте Јована. Посебно је изазовно проучавање његове хуманистичке мисли и акција. Нека ово буде добар почетак за нова истраживања и писања о проти Сундечићу. Конструкција зборника је за сваку похвалу. У првом дијелу су обраћања неких од учесника научног скупа (еп. Хризостома, Бранка Докића и Ранка Рисојевића). У другом дијелу су тематски радови учесника Симпосиона (Т. Ракић, академик Д. Мартиновић, Л. Шекара, Г. Максимовић, Д. Пеуља и Ј. Бабић). У трећем дијелу су прештампани радови Х. Бадалића, М. Цара и Д. Иванића. Четврти дио преставља својеврсну антологију Сундечићевих пјесама.

Епископ бихаћко-петровачки Хризостом

Извор: Епархија бихаћко-петровачка