Нова књига: Папа Фрања о горућим питањима нашег времена
Папа Фрања о горућим питањима нашег времена у разговору са Домиником Волтоном о политици и друштву: Миром се све задобија (Papst Franziskus,“Mit Frieden gewinnt man alles“: Im Gespräch mit Dominique Wolton über Politik und Gesellschaft, 2020).
Човечансто се налази у прелому. Све учесталије људе оптерећују бриге и страхови. У разговору са француским соцологом Доминикм Волтоном са "Centre national de la recherche Scientifique" папа Фрања анализира промене и разматра шансе и ризике. Папа показује јасно шта треба чинити, коницпира скице за заједничку будућност. Као ни у једној књизи досад, он залази у дубине, дискутује са страшћу и упућује конкретне апеле човечанству , на које га оштроумни Волтон својим питањима подстиче, опсесивно, изненађујуће и са великим интелектуалним добитком.
Ови разговори су вођени за време 12 сусрета у приватним оквирима. Дотакнуте теме се дотичу политичких, културних и религијских питања, која се тичу човечанства и његове моћи: мир и хладни рат, Црква у глобалном свету и у односу на културну вишестраност; о религијма и политици; о фундаментализмима и лаицизму; о односу између културе и комуникације; Европе као попришта културног заједништва; о односима између традиције и модерне; о интеррелигијском дијалогу; о статусу индивидуа, породице, морала и друштва; о универзалистичким начелима, о улози хришћана у друштву лаицистичког света, о недовољној комуникацији религиозног дискурса.
„Водити политику значи прихватити да постоје напетости које ми нисмо у стању да решимо. Може постојати само решење ”навише”, ка вишој инстанци, када обе стране дају све од себе и резултат није синтеза, већ заједнички пут, ”заједничко корачање. (…)”. Постоји велика политика и мала партијска политика. Црква не сме да се меша у партијску политику. Павле VI и Пије XI су тврдили да је политика, велика политика, најузвишенија форма љубави према ближњима. Зашто? Зато што се за добро свих, усмерена за добро целокупне заједнице” (папа Фрања). После опсежног увода следе дијалози у осам поглавља о следећим темама:
Миру и рату
Религији и политици
О лошем стању у Европи
Кључеви за комуникацију
Другост као знак пријатељства
”Милосрђе је једно путовање из срца ка руци”
”Традиција је покрет”
”Понекад се мора бити радикалан”.
Јасно ће постати у разговорима да хришћанска религија својим универзалистичким статусом кроз респект, достојанство, признавање, поверење такође стоји у средишту демократских модела дијалога. Реч је о култури сусрета, о култури комуникације, реч је о мостовима које полажу људи једни ка другима и који не подижу зидове између себе. Да границе не би постале зидови, неопходни су мостови.
На крају књиге пренето је још неколико сентенци папе Фрање које су погодне за размишљање. Једна од њих је, на пример: „Моје омиљене речи? Радост, нежност, близина, чуђење, изненађење”. Доминик Волтон констатује: „У социјалном погледу он је помало фрањевачки, у интелектуалном погледу мало доминикански, у политичком погледу помало језуитски … и у сваком случају врло људски.” Још једна књига која открива простосрдачност, интелектуалну жвост и иренични дух pontifex maximus(a).
Протопрезвитер-ставрофор Зоран Андрић (Минхен – Рим)