Нови „Ostkircheninstitut der Diözese Regensburg“

Регенсбуршки бискуп Рудфолф Фодехолцер је поставио доминиканског патера и стручњака за источно богословље Дитмара Шона за директора ”Института за источне Цркве“ дијецезе Регенсбург ”. Дијалог православних и оријенталних сестринских Цркава лежи бискупу Рудолфу Фодерхолцеру на срцу: из тога разлога је у бискуп Регенсбурга у суботу осветио нови Институт који ће се бавити питањем односа хришћана Истока и Запада.

Директор Шон је наговестио да Институт не отпочиње са радом са већ готовим концептом, већ ће свој рад тек развити у сарадњи са различитим партнерима”, у шта спада заједнички рад у области академског истраживања и подршке сусрета римокатоличких и православних, односно оријенталних хришћана на локалном нивоу. Већ сада се наилази у разговорима на парохијама у бискупији вишеструка подршка и охрабрујући сигнали за овај пројект.

Дводневни међународни симпосион са угледним учесницима у Регенсбургу био је свечан ”увод”, а посвећен је теми ”Да ли су дијалогу потребни нови импулси?”; симпосион  је држан у дијецезалном центру Оберминстер у Регенсбургу. Око 80 учесника, међу којима је био и кардинал Курт Кох, председавајући Конгрегације за унапређење јединства хришћана у Ватикану, Митрополит Елпидофор из Бурсе, Васељенска Патријаршија, бискуп Герхард Фајге из Магдебурга и председавајући Екуменске комисије при Бискупској конференцији Немачке, Метрополит Августинос, председавајући Епископске православне конференције у Немачкој, Њ.Пр. Епископ Сергије, Епископ франкфуртски и целе Немачке, и други великодостојници Цркава Истока и Запада.

Референти и учесници овог симпосиона су у духу и атмосфери пријатељске отворености разговарали о плодовима досад пређеног пута, као и о препрекама и каменима спотицања на њему. Као аргумент још бољем успеху у дијалогу Истока и Запада констатовано је да је још боље познавање теолошких погледа један надасве релевантан чинилац на путу узајамног посредовања.

Завршетак симпосиона је представљало свечано вечерње богослужење у част Светом Оцу Јовану Златоусту (+ 407) у доминиканској цркви Св. Блазија у Регенсбургу. Тим поводом су честице моштију овог и на Истоку и на Западу прослављаног Светитеља и Епископа Константинопоља пренете из регезбуршке катедрале у доминиканску цркву да би их убудуће могли поштовати и католици и православни.

Регенсбург, древно римско насеље римских легионара - Castra Regina на Дунаву, овиме је поново постао место дијалога Цркава Истока и Запада. Оснивањем новог Института доминикански патер Шон наставља на тековинама некадашњег „Ostkirchliches Institut Regensburg“ (OKI) који је пре неколико година био угашен. Некадашњи Институт је био везан за пионирско дело прелата др Алберта Рауха (преставио се 2015.г.)  и умировљеног прелата др Николаус Вирвола. На овом Институту је од 1966.г.боравило више од 1000 теолога из православних и оријенталних Цркава. Стипендије за студијски боравак на тадашњем Институту је обезбеђивала Немачка бискупска конференција. Овај рад је поверен 2013.г. "Johann-Adam-Möhler-Institut für Ökumenik" у Падерборну.

Извор: Bistum Regensburg – припремио протођакон ЗА