О животу и делу архитекте Николе Краснова
У крипти храма Светог Саве на Врачару 2. марта 2017. године одржана је свечана презентација „Албума сећања“ посвећеног животу и делу архитекте Николе Краснова.
Том приликом отворена је и изложба на исту тему. Албум и изложбу припремили су арх. Драгомир Ацовић и Хералдички клуб (ХЕК), уз помоћ и активну подршку Скупштине града Београда и компаније НИС, и уз стручну асистенцију Студија Досије из Београда.
Презентацији и отварању изложбе присуствовао је велики број јавних личности из области културе, представници архива, библиотека, музеја и стручних удружења, чланова дипломатског кора и свештенства Српске Православне Цркве.
Његова Светост је подсетио присутне на изузетан допринос који су обнови српске престонице пружили емигранти који су пред насиљем бољшевичке револуције били приморани да напусте своју отаџбину и потраже нов дом. Међу многима таквима налазио се и Николај Петрович Краснов са породицом, који је оставио трајан лични печат свога дара на бројним објектима и делима у широком дијапазону од урбанизма, преко архитектонско-инжењерских пројеката, до ентеријера, дизајна намештаја, одликовања и амбијенталних студија.
Министар-саветник г. Кузнеделев главни део свога излагања посветио је везама које су током времена формиране између Руса и Срба, и које су надживеле и учврстиле се поред свих искушења историје и политичких збивања у Европи и свету.
Замениик градоначелника г. Младеновић је подсетио на напоре које градска управа Београда чини како би сачувала успомену на значајне делатнике, захваливши се НИС-у на подршци овом пројекту и поменувши да је Град Николи Краснову већ доделио улицу и да је у току припрема подизања примереног споменичког обележја. Такође, подвукао је планове Града у вези са предстојећим представљањем Београда у Русији. Подсетио је присутне да се Управа Града Београда захавлила и одужила великом и знаменитом архитекти заменивши досадашњи назив једне београдске улице из центра града, Авалске, у улицу Николаја Краснова.
Архитекта г. Ацовић је говорио о личности Николе Краснова, о карактеристикама његовог стваралаштва и објектима које је реализовао у обе домовине - у Русији, на Криму, и у Југославији, односно у Београду.
Министар културе и информисања г. Вукосављевић, који је отворио изложбу, посебно је подвукао значај очувања споменичког наслеђа и изузетности стваралаштва Николе Краснова у нашој средини, подсетивиши при том на неке од манифестација које су поводом тога већ покренуте, спроведене или планиране и упућујући захвалност свим институцијама, појединцима и установама које су се ангажовале на том подухвату.
Извор: Храм Светог Саве