Обележавање годишњице Шајкашке рације

Обележавање годишњице Шајкашке рације
Обележавање годишњице Шајкашке рације
Обележавање годишњице Шајкашке рације
Обележавање годишњице Шајкашке рације

Радујући се празнику Рождества Сина Божјег, све парохије архијерејског намесништва жабаљског, у сарадњи са Секретаријатом за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама и локалним самоуправама Жабља и Титела, поменима и пригодним сабрањима обележиле су 79. годишњицу од спровођења злогласне  Рације.

После свете Литургије, код спомен-обележјâ у селима наведених општина служени су мали помени, после којих су се сабранима обратили служашчи свештеници и представници Владе АП Војводине: г. Мирослав Илић, гђе Јелена Глишић Петровић и Јелена Добровић Бојановић, помоћници Покрајинског секретара за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама; др Небојша Кузмановић, директор Архива Војводине; др Милан Мицић, генерални секретар Матице српске, као и мр Драган Божић, председник Општине Тител, и гђа Весна Кнежевић, републички посланик, а који су након обраћања положили венце.

У време трајања злочиначке Рације, од Чуруга 4. јануара 1942. године, преко Жабља и осталих села Шајкашке, па до Србобрана, Новог Сада и Бечеја, лишени су живота православни Срби у највећем, још увек у потпуности неутврђеном броју, а затим и припадници јеврејског и ромског народа, као и у појединачним случајевима припадници других националних мањина. Злочин, који никако није оправдана реакција против групе авантуристâ и ненационалних елемената, већ много раније сачињен пројекат мржње са кристално издефинисаним циљем, спровела је мађарска окупациона војска и локална полиција – немзетери – данима без задршке, без самоиспитивања, без срамоте или страха од времена и без трунке кајања, а први на удару су били свештеници Српске Православне Цркве – Епархије бачке.

Овај злочин је манифестација мржње и освета за губитак угарских територија после Тријанонског споразума. После Другог светског рата је, нажалост, дошло време једне друге мржње, која се испољавала у прикривању злочина, злочинаца и невино пострадалих жртава – у прикривању истине – и тиме је над жртвама почињен нови злочин.

Епархија бачка и Влада АП Војводине већ неколико година успешно сарађују у организацији обележавања овог трагичног догађаја, онако како то заслужују невине жртве, али и како заслужују и будуће генерације. Нека је вечан помен невино пострадалим жртвама Рације.

Извор: Епархија бачка