Обнова цркве у Стублинама код Обреновца
Црква у Стублинама код Обреновца, посвећена Покрову Пресвете Богородице, само је једна у низу оних које ових година добијају своје ново рухо. Наиме, доласком Преосвећеног Епископа Г. Милутина на чело Православне епархије ваљевске, која је васпостављена на редовном мајском заседању Светог Архијерејског Сабора СПЦ 2006. године, започет је процес обнављања већ постојећих и подизања нових храмова на читавој територији Епархије, на славу Божју и у част Његових дивних светитеља. Поменути храм у Стублинама, који ће, ако Бог да, 2012. године Господње прославити своју 120-годишњицу, већ неколико година уназад се припрема за овај значајан јубилеј.
Свесна значаја чињенице да се у овој светињи Света Литургија служи преко једног века, те да она, исто толико дуго, своје парохијане кроз Свету Тајну Крштења дочекује на овај свет и убраја их тиме у стадо Христово, али, када за то дође тренутак, и испраћа у вечну домовину небеску, управа храма је већ 2006. године приступила реализацији пројекта темељне реконструкције цркве која је, нажалост, што због времешности што због утицаја средине у којој се налази, преживљавала и своје тешке дане. Како истиче старешина храма, протонамесник Вељко Видаковић, околности које су највише допринеле оронућу су вибрације изазване кретањем теретних возова који пругом, удаљеном само стотинак метара источно од храма, превозе угаљ за постројења Термоелектране „Никола Тесла" у Обреновцу. Стога се највећа оштећења на самој цркви управо могу видети на њеној источној страни која гравитира прузи, а огромне пукотине су најприметније у њеном најсветијем делу - олтару.
Договором ЦО и Савета Месне заједнице у Стублинама, покренут је амбициозан пројекат санације оштећења и надоградње цркве. Прикупљена финансијска средства, обезбеђена делом од ТЕ „Никола Тесла" Обреновац а делом од локалне заједнице и прилога парохијана, учинила су да се планирани радови захуктају. Како би се спречила даља оштећења, од средстава добијених од ТЕ „Никола Тесла", на олтарској апсиди су обновљени и ојачани темељи дубине 2,5м, делимично је обијен и обновљен малтер са спољне стране и комплетно замењена кровна конструкција. Након добијања свих потребних дозвола приступило се пројекту зидања звоника и припрате са улазног дела цркве. Део средстава за извођење ових радова је определила Општина Обреновац. У значајном уделу учествовали су парохијани својим доровољним прилозима, а било је и оних који су своју помоћ исказали донирањем грађевинског материјала. И следећу, 2009. годину, обележили су радови на довршавању припрате и звоника. У плану је да се радови интензивно наставе и у 2010. години, што подразумева малтерисање унутрашњости дозиданог дела, укључујући нову палионицу за свеће и црквену продавницу, а једну од најважнијих ставки ће представљати замена електроинсталација, тј. увођење трофазне струје у целој цркви и помоћној згради. Мудром одлуком Црквеног одбора је одлучено да се до поменутог јубилеја црква потпуно рестаурира, а то подразумева комплетно малтерисање спољних зидова, инсталацију подног грејања и уградњу подних плочица (вероватно мермерних), кречење унутрашњих зидова, фарбање столарије, замену старих олука новим бакарним олуцима, уградњу громобрана и постављање већ израђеног крста на нови звоник. По речима г. Томислава Стаменића, председника Црквеног обора, највеће трошкове представља санација пукотина у олтарском делу и то је, због заустављања даљег урушавања олтарских зидова, тренутно најургентнији посао. Додатни проблем представља чињеница да се степен оштећења може проценити тек после обијања малтера у тoм делу храма. Самим тим, тешко је проценити висину износа трошкова санације оштећења. Једно је сигурно - да средстава, како сада ствари стоје, довољно нема.
Због свега поменутог, управа храма и даље апелује на све парохијане, предузетнике, организације и све људе добре воље да, сходно својим могућностима, својом донацијом, ма колика она била, помогну да се ово богоугодно дело што пре оконча. Пролеће је на прагу, а то свакако подразумева и почетак нове грађевинске сезоне у години, а за ову цркву наставак радова. За сада, како тренутна слика стања говори, назире се свеобухватност и темељност пројекта санације стублинске светиње која директно зависи од прилива нових средстава неопходних за наставак радова. Одговор на питање да ли ће се сви планирани радови завршити у предвиђеном року, како кажу људи који стоје иза овог амбициозног пројекта, налази се у њиховом уздању у благослов Пресвете Богородице, у чију је част храм и подигнут, и љубави верујућег народа који је свестан да је његов национални и верски идентитет уграђен у темље цркве која сведочи о 120 година дугом периоду јединства са својим парохијанима у образу литургијске саборности и пастирског деловања. Да је ова црква својеврстан сведок и неких прошлих времена у којима је, нажалост, њен народ и страдао борећи се „За Крст Часни и слободу златну", говори и чињеница да се, тик уз њене темеље, налази и споменик који од незаборава чува имена свих славних страдалника из Општине стублинске, који у седмогодишњем рату, на бојном пољу, положише своје животе борећи се против Турака, Бугара, Аустријанаца и Немаца од 1912. до 1918. године. Све поменуте чињенице обавезују верујући народ да се својој светињи одуже на достојан начин!
За оне који својим новчаним прилогом желе да помогну, могу то учинити уплатом на следеће рачуне:
- динарски 180147121001478505 (ALPHA BANK, SRBIJA A.D.)
- девизни 908-0000000018001-04 (ALPHA BANK, SRBIJA A.D.)
Александар Максимовић
Извор: Епархија ваљевска