Обновимо Библиотеку Призренске Богословије

Са благословом протојереја-ставрофора Милутина Тимотијевића, ректора Призренске богословије „Светих Кирила и Методија", Издавачки фонд Српске православне цркве Архиепископије београдско-карловачке у сарадњи са Радио Телевизијом Србије и I Програмом Радио Београда (угледном емисијом „Књига солидарности) започиње акцију прикупљања ОБНОВИМО БИБЛИОТЕКУ ПРИЗРЕНСКЕ БОГОСЛОВИЈЕ. Издавачки фонд ће наставити акцију и после Сајма.

Мудри људи су одувек знали да је њихово само оно што Бога ради дарују другоме. Сима Андрејевић Игуманов је 1871. године даровао српском народу Призренску богословији „Светих Кирила и Методија", која је за 139 година постојања дала више учитеља него свештеника, а дала је и више владика и четворицу српских патријарха: Варнаву, Гаврила, Павла и садашњег Патријарха српског Г. Иринеја. Прва двојица су били њени ученици, блаженопочивши Патријарх Павле њен професор и ректор, а Патријарх српски Г. Иринеј ђак и ректор Богословије. Призренска богословија је од 1999 године измештена у Ниш. Са ђацима је у изгнанство пренета и чувена Библиотека Богословије, у којој се између осталог чува и рукопис стар шест векова: богослужбена књига из последње четвртине XIV века. Готово је невероватно шта је ова, али и на десетине других књига у Библиотеци, успела да преживи.

Некада права ризница српске духовности, културе и српског идентитета, баштињена је не само од Турака, Бугара, Албанаца, већ и Срба, јер је одмах после Другог светског рата, из ње је узето 5000 књига да би се формирала Народна библиотека. После 1999. године када је свештенство са ђацима било приморано да напусти Косово и Метохију, до Ниша је стигло 12 000 књига, али је мали број вредних издања спасен.

Обновите Библиотеку Призренске богословије и допуните полице ове ризнице српске духовности. Придарите књигу и Ви.

Петак, 29. октобар 2010. године у 12 часова, Штанд Издавачког фонда СПЦ АЕМ, Хала IV Београдског сајма