Одржан семинар за вјероучитеље Епархије зворничко-тузланске

Епископ Атанасије

Данас је у Бањи Врућици ( хотел Кардиал ) одржан редован годишњи семинар за вјероучитеље Епархије зворничко-тузланске. На самоме почетку присутнима се обратио подпредсједник Катихетског одбора СПЦ у РС и БиХ протојереј-ставрофор Недељко Пајић.

Поздравивши све присутне отац Недељко је између осталог истакао:"Најзад, а могло би бити и прво, поздрављам све вас, драги вјероучитељи који предајете вјеронауку и од којих зависи да ли ће нам се ученици опредјељивати за овај предмет или ће га избјегавати. Ако ви вјеронауку учините предметом који ученици воле, који радо уче и за који неће имати дилеме да ли им то треба или не, онда сте ви свој задатак извршили. Опет, по ко зна који пут, желим да поновим: не односите се према овом предмету као предавачи и испитивачи, а према дјеци као предметима учења и испитивања, него изградите према ученицима такав однос да вас они увијек доживљавају као родитеље и старију браћу и сестре који им желе добро. Тада нећете морати бринути ни за њихов однос према вама ни према предмету који предајете".

Отац Недељко је затим прочитао писмо Преосвећеног Владике Василија упућено учесницима Семинара.
„Семинари су један од најзначајнијих видова личног и стручног усавршавања вјероучитеља, које им је потребно за њихов успјешан рад у образовном систему. Трудили смо се и трудимо се да у овом времену многих супротности, недосљедности и различитог односа појединих управа школа према вјероучитељима, слободно можемо рећи: времену врло тешком за вјероучитеље, а самим тим и времену њихове велике одговорности у овом светом задатку, помогнемо нашим вјероучитељима да се разријеше сви њихови, бар већи, проблеми који се, на жалост, врло често стварају само у Републици Српској. Само код нас, без консултација са надлежним органима наше Цркве, или уз консултације неких периферних људи, догађа се да се уводи „Култура религија" у средње школе, неки нови марксизам. За овај предмет предлажу се уџбеници у којима је изучавање наше Православне вјере, Српске православне цркве и теологије на маргинама, са занемарујућим процентом учешћа, сигурни смо, само зато да би се спријечило увођење предмета вјеронауке у средње школе. У другим државама и другом ентитету БиХ вјеронаука у средњим школама је већ заживјела. Само код нас, морамо рећи, људи који себе зову Срби, у циљу додворавања онима који нас у свакоме погледу окупирају, па желе да нас и духовно што више осакате, само дакле код нас извршавају све налоге оних који желе да се, што је више могуће, вјеронаука потисне из јавних школа кроз увођење неких култура, социологија религија и других паралелизама вјеронауци.
Желећи да вјеронаука, што је могуће више, изгуби свој утицај, налажу ( без права на жалбу и другачије мишљење да се она одржава први и задњи час, да се не оцјењује, да оцјена не улази у просјек успјеха, да се сваке године врши притисак на родитеље кроз њихово изјашњавање за или против вјеронауке, да вјероучитељи немају иста права као други просвјетни радници итд.
Из свих ових и многих других разлога, била нам је жеља да благословимо и отворимо рад и овогодишњег Семинара за вјероучитеље, који се одржава у Бањи Врућици, као и да узмемо активног учешћа у раду Семинара. Жељели смо да и овога пута, као и увијек до сада, будемо уз наше вјероучитеље и да им пружимо подршку да се боре и да не поклекну пред проблемима на које наилазе.
Међутим, већ раније заказана је сједница Међурелигијског вијећа. Осјећамо велику потребу и обавезу да данас учествујемо у раду овог Вијећа у коме, такође, са још већим интезитетом, морамо бранити интересе наше свете Цркве и свих људи добре воље. Зато поздрављамо све учеснике Семинара за вјероучитеље, призивамо Божији и Светог Саве благослов на све и желимо да Семинар протекне у озбиљности свих учесника и да од њега имају користи и вјероучитељи и ученици.
Пошто из оправданих разлога нисмо у могућности да вас лично благословимо и помогнемо у раду, позивамо нашег брата у Христу Епископа хвостанског Господина Атанасија да вас све благослови у наше и своје име и да отвори рад вашег семинара.
Желећи вам свако добро и успјешан рад Семинара, упућујемо вам наш архијерејски благослов".

Затим се присутнима обратио Преосвећени Владика Атанасије и благословивши скуп одржао изузетно предавање на тему „Учешће вјероучитеља и ученика у Литургији као најважнији чинилац успјеха и остварења циља вјеронауке".

Захваливши се Преосвећеном Владики Василију што му је учинио част и позвао га да одржи предавање на овогодишњем семинару Владика Атанасије је истакао:
"Циљ вјеронауке изражен је у ријечима Спаситеља упућеним апостолима: Идите и научите све народе, крстећи их у име Оца и Сина и Светога Духа. Веома је опасно сводити вјеронауку на голо проучавање чињеница, па макар то биле и јеванђелске чињенице. Треба проучавати, треба се бавити науком али бављење њоме не смије се сводити на учионицу него је неопходан живот у Цркви и опитовање кроз свете тајне. Ако бисмо направили неку анализу зашто је вјеорнаука некада, прије претходног рата, постала досадна онда је једини одговор зато што се свела само на учионицу, зато што није било живог опита. Због одвојености од Евхаристије. Они који су искусили они имају шта да дају. Вјероучитељи који учествују у светим тајнама они имају шта да пренесу, живи опит Бога. Ми не преносимо само знање него доживљај".


Присутни су предавање пропратили аплаузом видно задовољни поуком Преосвећеног Владике хвостанског Господина Атанасија.

Проф. Крстан Дубравац, главни школски надзорник за вјеронауку у РС, изложио је практична упутства и примједбе у раду вјероучитеља и на тај начин помогао присутнима око отклањања свих недоумица и проблема са којима се сусрећу током извођења наставе.

На самоме крају предавање је одржао проф. др Мирко Бањац, Директор РПЗ РС, на тему: „ Писмена припрема и њен значај у раду наставника".
Низ практичних савјета о значају писмене припреме присутни су пропратили са великом пажњом јер је начин предавања господина Бањца био веома садржајан и усмјерен унапређењу наставе православне вјеронауке.
Присуство Директора РПЗ РС господина Бањца била је прилика да присутни поставе многобројна питања у којима су тражили његове савјете и мишљења.

Семинар је затворио пројереј-ставрофор Недељко Пајић закључивши да је овогодишњи семинар био веома конструктиван и садржајан.

Извор: Епархија зворничко-тузланска