Одржан Светски хришћански форум посвећен прогону хришћана

Одржан Светски хришћански форум посвећен прогону хришћана
Одржан Светски хришћански форум посвећен прогону хришћана
Одржан Светски хришћански форум посвећен прогону хришћана
Одржан Светски хришћански форум посвећен прогону хришћана

У Тирани је од 2. до 4. новембра 2015. одржан форум под насловом „Ходећи заједно са Христом. Прогони, мучеништво“. Конференција, посвећена феномену садашњег хришћанског мучеништва, окупила је око 140 учесника из разних земаља света. Дошли су многи представници оних етичких заједница из региона где се хришћани подвргавају суровим прогонима.

Првог дана форума у Саборној цркви Васкрсења Христовог била је одслужена Божанска Литургија. С поглаваром ове Цркве Архиепископом Тиране и све Албаније Анастасијем саслуживали су архијереји помесних православних Цркава, међу којима Митрополит сасимски Генадије (Васељенска Патријаршија), Митрополит Француске, Западне и Средње Европе Игњатије (Антиохијска Патријаршија), Митрополит константински (Кипарска Православна Црква), Епископ крујски Антоније (Албанска Православна Црква).

Конференцију је организовао Светски хришћански форум и одржана је у конференцијској сали при Саборној цркви.

По замисли организатора, овај догађај је требало да се одвија у виду дијалога представника хришћанских заједница. Форум је отворио својим предавањем Архиепископ Анастасије, који је говорио о суровим прогонима верујућих људи у Албанији у време режима Енвера Хоџе и о потоњим напорима ка успостављању православне заједнице у тој земљи.

Председник Папског савета за јединство хришћана Кардинал Курт Кох прочитао је поруку Папе Фрање учесницима конференције. У име Светског савета Цркава говорио је његов генерални секретар Олаф Твејт. У име Заједнице Св. Еђидија говорио је проф. Андреа Рикарди на тему „Дискриминација, прогони, мучеништва у 20. веку“. Предавач је назвао 20. век „веком мучеништва“. Посебну пажњу у свом излагању проф. Рикарди је посветио новомученицима Руске Цркве, на челу чијег сабора стоји Св. Патријарх Тихон. Исто тако је навео пример савремених мученика за Христа. Професор Рикарди је дао преглед стања хришћана у целом свету, истакавши да је прогон хришћана најснажнији у наше доба. На крају је позвао на молитву за пре две године у Сирији киднаповане алепског Митрополита Павла (Антиохијска Патријаршија) и алепског Митрополита Мар Григорија Ибрахима (Сиријска Православна Црква), а  и за све оне које ИД је заточила међу асирским хришћанима.

Прво пленарно заседање је било посвећено сведочењима прогоњених Цркава у Африци и у другим земаљама. Саслушани су реферати епископа и пастора из Пакистана, Индије, Кеније, Алжира.

На другом заседању чула су се сведочења представника хришћанских заједница на Блиском истоку, са посебним освртом на тешки живот и прогон јерменских заједница у граду Алепу, као и мирних грађана хришћана, и рушење јерменских храмова у Алепу; данас се само у једном храму врше богослужења. Предавач апелује на активну заштиту хришћана, на вођење дијалога са муслиманским заједницама, указивање хуманитарне помоћи.

Говорило се и о страдању хришћана у Сирији и прогонима вршеним од стране Сиријске ослободилачке армије и Фронта ал-Нусра.

Последњег дана је одржана пленарна седница на тему „Заједно на путу страдалничке Цркве“, када се говорило о начинима заштите хришћана и мерама да се спречи њихово мигрирање са Блиског истока.

Заседање форума је окончано усвајањем документа који предлаже практичне кораке по питању супротстављања дискриминацији и прогону хришћана. Увече је председник Албаније свима учесницима уприличио свечани пријем.

Извор: Московска Патријаршија (превод Информативне службе)