Одржана годишња скупштина Верског добротворног старатељства Архиепископије београдско-карловачке

Одржана годишња скупштина Верског добротворног старатељства Архиепископије београдско-карловачке
Одржана годишња скупштина Верског добротворног старатељства Архиепископије београдско-карловачке
Одржана годишња скупштина Верског добротворног старатељства Архиепископије београдско-карловачке
Одржана годишња скупштина Верског добротворног старатељства Архиепископије београдско-карловачке

Годишња скупштина Верског добротворног старатељства Архиепископије београдско-карловачке одржана је 1. јуна 2012. године у свечаној сали Патријаршије. Скупштини су присуствовали Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј, председник Верског добротворног старатељства, и Преосвећени Епископ ховстански Г. Атанасије, викар Патријархов.

Скупштина је почела рад појањем тропара Вазнесења. Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј је изразио задовољство што на Скупштини Верског добротворног старатељства и ове године може да поздрави и захвали се појединцима и фирмама преко којих Црква остварује своју социјалну делатост.

- Ова делатност је, рекао је Патријарх, такође њена велика и важна мисија, јер човек није само дух и душа него у исто време и тело. Господ у Цркви својој мисли и промишља и о души и о телу - значи о целој личности човековој - јер, по речима апостола, и тело је за Господа па брига за душу и за тело треба да иде заједно.

Као што је апостол Павле проповедајући Јеванђеље скупљао прилоге по богатијим местима и доносио у Јерусалим за оне који су били потребити и очекивали помоћ од Цркве, тако и ми данас настављамо ту праксу. То је веома похвално, али би можда требали бити ангажованији много више него што јесмо у целој Цркви, не само у нашем престоном граду, али -  ето - у много чему чинимо прве кораке. Даће Бог и да не буде толика потреба Цркве на том пољу, али сада у овим нашим великим невољама и кризном времену ова мисија је веома значајна и важна.

Хвала вам на ономе што чините, то је врло значајно и пред Богом и пред људима. И не само да вам ја захваљујем, захваљују вам и они који уживају вашу помоћ и вашу љубав. Добро је да то чинимо са пуно љубави свесни да тиме служимо и себи и своме Богу и својој Цркви и свему оном што је добро и потребито”, рекао је између осталог Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј.

Извештај о раду Верског добротворног старатељства, који је поднео секретар јереј Владимр Марковић, илустрован је видео пројекцијом, а показао је да су сви ресори (за верску просвету, милосрдни рад, породицу, брак и васпитање, правно саветовалиште, саветовалиште за очување здравља, црквену штампу, координацију) с посебним освртом на Црквено народну кухињу, били врло активни и да су циљеви постављени на прошлој Скупштини у великој мери остварени. Први број Летописа Верског добротворног старатељства, који је изашао с благословом Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја и који је подељен на Скупштини, само је употпунио ову слику. Летопис садржи детаљан приказ активности у периоду  2010 - 2011. година и има и мисионарски карактер, јер добровољни рад у славу Божију на коме почивају све активности Верског добротворног старатељства може да подстакне и друге да у својим парохијама развију ове активности.

Врло је значајан податак да се број верујућих људи који су се у протеклој години ангажовали у Верском добротворном старатељству повећао што говори о јачању унтрашње мисије Цркве. Скупштина Верског добротворног старатељства сад има 136 чланова међу којима су поред представника свештенства и верници који су својим залагањем заслужили да буду њени чланови. Јереј Владимир Марковић је представио 50  нових чланова Скупштине рекавши да му представља велику част да на Скупштини помене њихова имена и да им се на тај начин јавно захвали јер су то људи који су пуно свог слободног времена и труда поклонили Верском добротворном старатељству. То се односи на све ресоре који су новим члановима добили појачање у свом раду.

Јереј Владимир Марковић се посебно осврнуо на Ресор милосрдног рада и прву Црквену народну кухињу у Београду. Истакао је да је током 2010. и 2011. године уложен велики напор и мобилисани бројни донатори и волонтери што је допринело да у потпуности заживи идеја Црквене кухиње. Од импровизованог доручка у учионици за наставу, како се почело, до савремено опремљене кухиње, која испуњава прописане стандарде за припрему хране, и трпезарије у којој сваког дана, осим недеље добије један топли оброк 200 људи стигло се, уз Божју помоћ и са благослову Његове светости Патријарха Иринеја, захваљујући многим добрим људима, фирмама и појединцима који су се укључили и помогли да заживи један овако значајан пројекат.

Незаменљива је и улога 15 волонтера који на својим плећима носе ову кухињу. Јереј Владимир Марковић их је такође поименце представио на Скупштини и на тај начин јавно изразио захвалност за њихов труд и љубав. Вредан је пажње податак да је одржавање дводневног семинара о милосрдном раду у организацији Верског добротворног старатељства априла 2011. подстакло један број људи да се добровољно ангажују у милосрдном раду и буду волонтери у Црквеној народној кухињи радећи у њој свакодневно и бесплатно.

Говорећи о посети чланова Милосрдне секције Верског добротворног старатељства старачким домовима, домовима за незбринуту децу и другим установама социјалне заштите Града Београда и болницама јереј Владимир Марковић је рекао да је на тај начин Српска Православна Црква, односно Архиепископија београдско-карловачка, присутна у центрима за социјални рад и установама социјалне заштите Београда и да има добру сарадњу са њиховом управом и запосленима.

У погледу стварања мреже делегата и пододбора Верског добротворног старатељства, можемо истачи да се све више храмова се придружује ономе што ради ВДС. Ова сарадња, рекао је јереј Владимир Марковић, посебно је дошла до изражаја приликом акција прикупљања помоћи народним кухињама многострадалне Епархије рашко-призренске које је, са благословом Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја, спроводило Верско добротворно старатељствo. Прилози од верног народа су прикупљани у свим храмовима Архиепископије београдско-карловачке уз пуно ангажовање свештенства и велики одзив парохијана.

На потребу и могућност  развијања пододбора Верског добротворног старатељства указала је др Милијана Савић, која се налази на челу Ресора за породицу, брак и васпитање. Сви смо сведоци, рекла је, да се економски и други проблеми највише преламају кроз породицу. Нарочито је угрожена млада породица, сваки пети брак се разводи после годину дана, а брак у просеку код нас траје дванаест година. Указавши и на неке друге забрињавајуће податке, др Милијана Савић је предложила да се у што скорије време организује дводневни семинар на коме би компетентне особе припремиле добровољце из наших парохија, цркава - вернике који су по струци блиски  просвети, здравству и бризи за породицу и породично здравље, да пружају помоћ по овим питањима. Ови људи би, враћајући се у своје парохије, могли да помогну да један дан у недељи у свакој нашој цркви буде посвећен породици и породичним проблемима и буде  својеврстан „Дан отворених врата” за породицу.

Скупштина Верског добротворног старатељства Архиепископије београдско-карловачке је показала да пуно тога може да се уради на добровољној основи ако се верујући људи подстакну и организују да помогну другима. Они који су били у прилици да учествују у тим активностима уверили су се да их обављају с неком посебном лакоћом и тихом радошћу „јер где су два или три сабрана у име моје, ондје сам и ја међу њима” ( Мт 18,20). Ове речи Господње су најсигурнији залог да ће Верско добротворно стартељство у наредном периоду наставити своју мисију живог и делатног сведочења наше вере и давати добар плод.

Извор: Верско добротворно старатељство

Одржана годишња скупштина Верског добротворног старатељства Архиепископије београдско-карловачке
Одржана годишња скупштина Верског добротворног старатељства Архиепископије београдско-карловачке
Одржана годишња скупштина Верског добротворног старатељства Архиепископије београдско-карловачке
Одржана годишња скупштина Верског добротворног старатељства Архиепископије београдско-карловачке