Орден Светог Саве ваљевској библиотеци „Љубомир П. Ненадовић“

У уторак, 16. децембра 2008. године, у свечаној сали Ваљевске гимназије је организован свечани скуп поводом обележавања значајног јубилеја Ваљевске библиотеке „Љубомир П. Ненадовић" - 140. годишњица од њеног оснивања. Свечаности су присуствовале бројне угледне званице а присутне је, на самом почетку, поздравио заменик градоначелника Ваљева Станко Терзић. Није изостала ни поздравна реч управника Народне библиотеке Србије Сретена Угричића, а своју честитку је упутио и директор Библиотеке Матице српске Миро Вуксановић. У свечаном програму су учествовали Мешовити омладински хор „Абрашевић" из Ваљева, ученици Ваљевске гимназије, првак Београдске опере Владимир Андрић уз клавирску пратњу Невене Живковић и глумци Небојша Дугалић и Миливоје Миливојевић. Академик Матија Бећковић, наглашавајући значај ове установе културе, пожелео је да Матична библиотека у Ваљеву своју 150. годишњицу обележи под својим кровом а не у нужном смештају.

За ову прилику, а на предлог Његовог Преосвештенства Епископа ваљевског Г. Милутина, Свети Архијерејски Синод СПЦ је одликовао Библиотеку Орденом Светога Саве II степена за, како је наведено, њен 140-годишњи рад на пољу културне и просветне обнове српскога народа. Орден је, у име Преосвећеног Епископа Милутина, директорки Библиотеке Зорици Милинковић уручио Архијерејски заменик Архимандрит отац Петар (Радуловић). Сећајући се речи Св. апостола Павла који истиче да венца не добија онај ко се није добро борио, отац Петар је поручио „да и овај венац долази за дугогодишњу упорност, љубав, веру, наду и мудрост, надасве цењеној и надалеко познатој установи града Ваљева".

Директорка Ваљевске библиотеке Зорица Милинковић је, захваљујући на овом високом одликовању Српске Цркве, изразила наду да је оно дошло за труд, рад и прегалаштво дуго 140 година, за сакупљање и чување културне баштине ваљевског краја и српског рода и за унапређење библиотекарства у Србији. „Ово је велики дан за читав град. Пре 140 година основано је ваљевско читалиште, а данас је то матична кућа за библиотеке Колубарског округа. Данас је ово најстарија установа културе у граду; модерна установа која, изнад свега, негује просвету, културу, духовност, традицију и образовање. Чувамо нашу културну баштину да бисмо је предали млађим генерацијама и сачували за будућност. Ово признање нас обавезује да радимо још боље, да будемо на услузи нашим суграђанима, да показујемо прави пут млађим нараштајима и да чувамо прошлост за њихову бољу и светлију будућност", поручила је Зорица Милинковић.

Поводом јубилеја објављена је монографија „Ваљевска библиотека 1868-2008" у којој је обједињено све оно што су учинили прегаоци културе и библиотекари за стварање угледа ове установе. Прилика је искоришћена да се обнародује и идеја о подизању зграде библиотеке поред Саборног храма Васкрсења Господњег у Ваљеву који је у изградњи. Зато је обећана подршка свима онима који могу да помогну у племенитом настојању да се овој установи, која живи „тек 140 година", сагради нови дом како би живела са својим суграђанима и у наредним вековима. Стога, остаје нада да ће се, рецимо, 150. годишњица прославити у новој кући библиотеке сачињеној по њеној мери, по мери савременог Ваљевца, по мери храма културе, чувара традиције, а који ће стајати наспрам храма духовности - храма Васкрсења, и трајати још много година.

Александар Максимовић

Извор: Епархија ваљевска