Осми богословски дијалог између Руске Православне Цркве и Немачке бискупске конференције

Од 6. до 10. октобра 2013. године у Магдебургу је одржан Осми богословски дијалог између Руске Православне Цркве и Немачке бискупске конференције

Делегацију Руске Цркве сачињавали су Архиепископ берлински и немачки Теофан, Митрополит полтавски и миргородски Филип (Украјинска Православна Црква), Епископ бобрујски и биховски Серафим (Белоруски егзархат), секретар Одељења спољних црквених послова Московске Патријаршије за међухришћанске односе протојереј Димитрије Сизоненко, професор протојереј Стефан Ванејан и други. Као гости скупу су присуствовали Архиепископ клински Лонгин (Немачка), и протојереј Борис Устименко.

Немачку Бискупску конференцију су представљали бискуп Магдебурга др Герхард Фајге, викарни бискуп Хилдесхајмске бискупије др Николаус Швертфегер, викарни бискуп Лимбургшке бискупије др Томас Лер, професор др Франц-Јозеф Борман (Тибинген), др Јозеф Фрајтаг (Ерфурт), др Карл Габријел (Минстер), др Хајнц-Герд Јустенхофен (Хамбург) и директор Института „Јохан Адам Мелер“ у Падерборну др Јоханес Елдеман.

На позив бискупа Магдебурга др Герхард Фајге, разговори су вођени у Бискупском центру „Ронкали“, названом у част папе Јована XXIII. У свом говору бискуп Фајге је пренео поздраве председника Немачке бискупске конференције, надбискупа фрајбуршког Роберта Цолича и истакао историјске везе своје Бискупије са Кијевском Русијом. Бискуп Фајге је, уз то, упознао учеснике дијалога са садашњим стањем у његовој бискупији у којој верници живе у секуларном друштву.

Са своје стране предводник делегације Руске Цркве Архиепископ берлински и немачки Теофан пренео је окупљенима поздраве Свјатејшег Патријарха московског и све Русије Кирила и истакао да је поред богословског дијалога са Немачком бискупском конференцијом значајно и упознавање са црквеним животом у њој.

Осми богословски дијалог између Руске Цркве и Немачке бискупске конференције био је посвећен теми „Криза вредности – мит или стварност? Хришћанске вредности у савременом друштву“. На овај начин је продужен Шести богословски дијалог на тему хришћанске антропологије, одржан у манастиру Велтенбургу 2009, као и Седми дијалог 2011. у Москви вођен на тему о правима човека.

У разговорима у Магдебургу размотрени су различити аспекти и питања о улози у савременом друштву вредности уопште и хришћанских вредности понаособ.

Социолошки приступ тематици пружили су реферати проф. Карла Габријела и Митрополита полтавског и миргородског Филипа, који су размотрили узроке измене вредности у немачком друштву и у пост-совјетском подручју.

Са своје стране је Митрополит Филип изложио изазове који су настали у пост-совјетском друштву после три поколења која су расла у условима административног атеизма. Жеђ за духовношћу је била тако велика да су  људи прибегавали практичној религиозној идеји о љубави. То је довело до синкретизма и даље до индиферентности. Отуда су такве традиционалне вредности као што су породица и хришћанска вера, одиграла не малу улогу.

Протојереј С. Ванејан и професор Ф. Борман размотрили су тему из антрополошке и етичке перспективе. Током дискусије је истакнуто да вредности не постоје „саме од себе“, већ се јављају као резултат људских размишљања о неопходним условима живота испуњеног смислом и пуноћом. Многе вредносне представе које се називају „хришћанским“, могуће је наћи и у општехуманитарном контексту. Међутим, на питање у чему су хришћанске вредности специфичне, може се одговорити само ако наша размишљања полазе од самог Господа Исуса Христа: у Њему се Бог оваплотио да би људи могли достићи првобитну човечност и обожење, те је зато следовање Христу у основи хришћанске етике. Неопходност преносити те основе хришћанских вредности новим поколењима у плуралистичким вредностима у верском прожимању друштва, јесте задатак који стоји и пред католицима и православнима…

Извор: Московска Патријаршија