Освећен храм Пресвете Тројице у Раковцу

Освећен храм Пресвете Тројице у Раковцу
Освећен храм Пресвете Тројице у Раковцу
Освећен храм Пресвете Тројице у Раковцу
Освећен храм Пресвете Тројице у Раковцу

Сазидаћу Цркву Своју и врата ада неће је надвладати. (Мт. 16:18)

Дана Господњег 24. јула 2016. године, у Пету недјељу по Духовима, када Црква Божја прославља успомену на Свету великомученицу Ефимију, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Хризостом осветио је обновљени храм који је посвећен Пресветој Тројици у озренском селу Раковац. Вјерни народ са ових крајева, који је због ратних дејстава морао да напусти своја вјековна огњишта, сабрао се у Раковцу како би присуствовао великом догађају Цркве Христове. Са великом радошћу Преосвећеног Владику дочекао је парох маглајски јереј Владимир Кукић, пожеливши му добродошлицу и упућујући неизмјерну захвалност што је благоизволио да посјети ово село и освети овај васкрсли храм Божји.

Након великог освећења храма, епископ Хризостом, уз саслужење архимандрита Данила, игумана манастира Озрена, и архијерејског намјесника добојског протојереја ставрофора Мирка Николића, служио је свету архијерејску Литургију. 

У пастирској бесједи упућеној присутнима, Преосвећени Владика је истакао да без Крста нема Васкрсења, тако је и са овим храмом који је неколико пута био рушен и обнављан. -Након посљедњих ратних дешавања, храм је девастиран од стране непријатеља, али милошћу Божјом поново је васкрсао у пуном сјају на славу Пресвете Тројице. Исто тако са храмом треба да васкрсне и ово село гдје су прије рата живјели Срби, порућиоје Епсикоп.

Након свете Литургије извршен је избор кумова те даривање часног крста, црквених литија и икона. За кума храма проглашен је г. Данијел Јошић из Мајевца, за кума крстова гђица Јована Николић из Добоја, а за кума иконостаса г. Миро Стевановић из Добоја. Након избора кумова, услиједио је трократни опход око храма, а затим је Епископ одслужио молитвени помен за покој душа свих пострадалих у Отаџбинском рату из овога села. Преосвећени Епископ одликовао је архијерејском граматом оне које је предложио Црквени одбор, а који су својим трудом и доприносом помогли изградњу храма. Послије завршеног богослужења услиједило је народно весеље и свечани ручак за све присутне.

Храм Пресвете и Животворне Тројице почео је да се зида 1889. године, а освештан је на Духове 1890. од стране Митрополита дабробосанског Георгија Николајевића. Здање је подигнуто од камена (сиво тамног мангана), пијеска и боровог дрвета, покривено је поцинкованим лимом и има звоник са једним звоном и куполу. Храм је по истом пројекту из 1890, само обнављан, а није познато ко је аутор пројекта. Храм је подизан настојањем свештеника Јосифа Поповића, а земљу су за храм дали тројица браће: Пејо, Недиљко и Којо Тодоровић. Материјал за градњу храма је довожен са оближњих брда, а пијесак довлачен са ријеке Босне. У Првом свјетском рату, Аустроугари су опљачкали звоно од 120 kg, а нови бетонски звоник је дозидан 1939. и на њега је постављено ново звоно тешко 150 kg. 

У Другом свјетском рату паљен је храм од стране усташа, а у посљедњем рату од муслиманске војске.  Непријатељ је углавном село попалио, а након закључења Дејтонског споразума опструкцијама онемогућио обнову Раковца и повратак Срба на њихова огњишта. Тако да је данас слика Доњег Раковца са спаљеним и порушеним кућама и окућницама веома тужна. Храм је обнављан 1938-1940. и поново је освештан на Духове од стране протојереја-ставрофора Стефана Стојановића, изасланика Епископа Нектарија Круља. Посљедња обнова је интензивирана од 2008. године.

Извор: Епархија зворничко-тузланска