Освећен камен темељац Саборне цркве у Варшави

Освећен камен темељац Саборне цркве у Варшави
Освећен камен темељац Саборне цркве у Варшави
Освећен камен темељац Саборне цркве у Варшави
Освећен камен темељац Саборне цркве у Варшави

У историји Пољске Православне Цркве 5. децембар 2015. остаће забележен крупним словима: Његова Светост Васељенски Патријарх Вартоломеј началствовао је чином освећења камена темљца нове Саборне цркве Свете Софије у варшавској четврти Урсинову. У свом говору Патријарх Вартоломеј је неколико пута нагласио значај овог догађаја – освећење нове Саборне цркве у престоници Пољске, у Епархији варшавско-бјелској. Овом приликом је Патријарх подсетио на прототип нове катедрале који се налази у Турској, рекавши: „Агија Софија није музеј, нити је џамија, него је била и још увек је православна Саборна црква, међу чијим зидовима анђели тихо плачу и узносе молитве Богу“.

Његово Блаженство Сава, Митрополит Варшаве и све Пољске, казао је да је направљен велики корак подухватом на подизању нове цркве у Варшави, што се подудара с две друге  значајне годишњице: 250-годишњица пољске државне независности  и 90-годишњица аутокефалности Пољске Православне Ц ркве.

Народу су сада потребна чуда и изванредни догађаји као што је овај, рекао је Блажењејши, додавши да је „православна катедрала у целини слична склопљеној књизи. После завршене градње свака цигла, сваки део катедрале постаје химна, богослужење и прима прекрасну светост. То је оно што освећење цркве значи. Ово тајинство је одваја од овеземаљских места, тај чин освећења очишћује је призивом Светога Духа који свако место преображава у теофанију, Свету  Гору, која се налази у пупку света, у Јаковљену лествицу.

У темеље цркве постављене су мошти светих мученика: светих витлејемеских младенаца погубљених на Иродову заповест и свето чедо мученик Гаврило Заблудовски (истргнут из родитељских руку и убијен 1690.г. у Бјалистоку; сматра се заштитником деце).

Нова Саборна црква Агија Софија (Света Премудрост) представља молитвену благодарност нашим православним прецима који су положили своје животе на олтар службе Богу и народу. Ово земља на којој је постојала црква Свете Тројице, земља натопљена крвљу варшавских устаника који су се 1944. г. склонили у тој цркви, као и земља у ул. Волскиеј бр. 138 где су Немци нацисти побили децу  и њихове учитеље и васпитаче у православном сиротишту. Агија Софија ће бити спомен на православне избеглице из 1915. г., спомен мученика Хелмска и Подласја,  и жртава рације Висла у селу  Фурманов, а подиже се и у славу оних који су страдали и положили животе за Правоалвље,“ казао је Митрополот Сава.

У чину освећења и полагања камена термељца учествовали су праославни Архијереји ове Цркве: Архиепископ Симеон, Архиепископ Авељ, Архиепископ Јаков, Епископ Јеремија, Епископ Пајсије, као и Митрополит Француске Еманиул и Митрополит Епидофор Брусе (као чланови делегације Васељенске Патријаршије). Међу присутнима били су представници хришћанских Цркава Пољске; Римокаоличку цркву је представљао кардинал Казимир. Присуствовали су и представници Председника државе, Председника владе, локалних власти и други.

Његово Блаженство је упутио посебну благодарност архитекти Андреју Марковском, као и Одбору за градњу Саборне цркве са преч. Адамом Сјемјениуком и ђаконом Мареком  Лопатиуком на чеку, и свима који су радили на овом подухвату.

Блажењејши је радосно казао: „Стојимо на почетку путовања. Отпочињемо велики посао и молимо се Сведржитељу Богу да нас Његов благослов прати све време док не довршимо ово дело.“

Овим чином се обележава и подизање прве православне цркве у престоници Пољске током последњих 100 година. Локација досељена од стране градских власти за градњу ове цркве захвата око 0,5 хектара и налази се у јужном делу пољског главног града, не левој обали реке Вистуле, ул. Пулавска бр. 568.  У октобру 2015. године Православна архиепископија варшавска је провела конкурс међу грађевинским предузећима и од шест понуда изабрала је као најпоузданију фирму Budrem Group из Варшаве као главног извођача радова.

Архитектонски нова Саборна црква у Варшави подражава славну византијску Свету Софију у Цариграду, подигнуту у 6. веку. Архитекта Андреј Марковски је увелико умањио пропорције цариградске цркве, па ће ова црква у Варшави бити дуга 37, широка 30, а висока 22 метра. Према званичном сајту грађевинског предузећа Budrem Group, градња треба да буде завршена у децембру 2017. године.

Црква Свете Софије имаће пет купола, а унутрашњост ће бити украшена фрескама и мозаицима. Имаће и галерије за хорове. Звоник ће бити висок 16,55 м, а крст на куполи 8,1 м. Митрополит Сава је 24. октобра 2015. године освештао земљиште на  којем ће се црква подићи.

Иначе, Православна Пољска Црква има шест епархија, више од 250 парохија, 410 цркава, 259 свештених лица и више од 600.000 верника. На њеном челу се нмалази Његово Блаженство Сава (Хрицуњак), Мирополит варшавски и све Пољске, који је својевремно на Богословском факултету у Београду одбранио своју докторску дисертацију. Током 20. века православне цркве у Варшави умногоме су страдале. Наиме, двадесетих година прошлог века у главном пољском граду срушене су или претворене у римокатоличке: три православне саборне цркве, три парохијске цркве, две  капеле у дворцима, две архијерејске домаће цркве, цркве које су припадале четирма просветним установама, цркве које су припадале харитативним и медицинским организацијама, две цркве у затворима и преко 20 цркава које су биле у касарнама.

Данас у Варшави постоје: Саборна црква св. Марије Магдалине (подигнута 1867-1869) и св. Јована Лествичника (саграђена 1905.г.), као и четири капеле: универзитетска капела светих Кирила и Методија, капела Свете Торјице, Ваведења Богодорице у Храм и капела св. свештеномученика Григорија Перадзеа. Рачуна се да у Варшави има између 30.000 и 40.000 православних верника.

Извор: Румунска Патријатршија (превод Р. Ракић)