Освећење цркве у Љешевићима

Освећење цркве у Љешевићима
Освећење цркве у Љешевићима
Освећење цркве у Љешевићима
Освећење цркве у Љешевићима

„Обнова овог светога храма је призив на нашу обнову,“ поручио је Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Амфилохије говорећи у грбаљском селу Љешевићи приликом освећења цркве Светог Николе, и најавио је изградњу храма на Комнику, у Радановићима, који ће бити посвећен светом великомученику Лазару као знак заједнице у бићу овдашњег народа са страдалмним и распетим Косовом и Метохијом.

„Овај свети храм није појао више од 100 година. Међутим, код Бога и у Богу хиљаду година је као један дан, а један дан као хиљаду година. Тако да смо данас, обнављајући овај храм и положивши у њега мошти светих мученика из свете лавре Саве Освећеног из Јудејске пустиње, и преко њих примивши благослов Свете земље и Гроба Христовог, и одслуживши свету Литругију, само наставили онај свештени пој који је овдје трајао вјековима, од времена када су наши преци ту положили камен темељац светињи,“ казао је Митрополит.

Истакавши да су сви људи дјеца једног Бога и да су по тој природи сви браћа, Митрополит се осврнуо и на велико присуство омладине из „Кампа црногорско-руског пријатељства Румија“. „Само Господ знаде одакле се данас сабрао овај Божји народ. Ево, овјде, наше дјеце из велике, царске Русије. Ево их као најрођенија наша браћа. Рођенији по Христу, и по Богу, и по Цркви, и по Светом причешћу од оних које нам је родила мајка, који говоре једним језиком као и ми, али немају вјере у Христа. Биолошке везе су и принудне, али веза у Христу Господу је заснована на Божјој слободи, где је Дух Свети слобода, а где је слобода, ту је и истинска заједница која је неразорива,“ казао је Митрополит указавши на деструктивне заједнице засноване на партијама, идеологијама, државама... „Под полицијском батином те заједнице данас јесу, а сјутра нијесу“.

Митрополит је благословио Грбљане који су обновили храм: „Господ их је просветио, Дух Свети се дотакао ума и срца њиховог, па и ако Грбаљ има толико дивних храмова, ево, није заборавио и овај да обнови. Чували сте и сачували у тегобним времена ропства млетачког, аустроугарског, нацифашистичког и комунистичког, своју душу, вјеру, храмове… Видим овдје, међу вама, и крст са оцилима који је символ слоге и заједништва и који значи: ‘Царе царева помажи онима који Теби служе’, који је из времена византијске династије Комнена. У то вријеме је настала српска држава, па смо узели од њих заставу. Међутим, добро је и ово наше тумачење: ‘Само слога Србина спасава’. И не само Србина, него и свако биће„,“. казао је Митрополит.

Он је похвалио Грбљане казавши да ту има ћирилице, за разлику од Цетиња гдје је потпуно ишчезла, „лише Митрополије и Богословије“. „Хвале се моји Цетињани Октоихом, али заборавили слова Октоиха, и њихова дјеца их не умију читати. Зато, Грбљани, обнављајте Ћирилово писмо и даље. Свака част нашој браћи Европљанима. Идемо ми у интеграције, али то не значи да је потребно да изгубимо душу, савјест и свијест, достојанство, културу, језик и писмо,“ казао је Митрополит и позвао је народ на обнову златног превлачког и крста на Ловћену.

На предлог локалног пароха Јована Рајака, „за пожртвовано прегалаштво у обнови Божјих храмова у Грбљу и за показану ревност у служењу Христу Богу и ближњима својим Митрополит је посебно похвалио: Дејана Штилету, Синишу Гобовића, Дарка Гиљачу, Тихомира Гобовића, Миливоја Штилету и Јовицу Јановића.

Обраћајући се Митрополиту Амфилохију и окупљенима око цркве Светог Николе, Дејан Штилет је казао да су у Љешевићима пет цркава: Свете Богородице, Светог Харитона, Свете Петке, Светог Ђорђа и Светог Николе. „Данашњим даном све су доведене до намјене за богослужење и сабирање добрих људи. Црква Светог Николе је, по предању, из 18. вијека. Највише је управо она пострадала у земљотресу 1979. године. Одобор села Љешевићи је, благословом Митрополита, кренуо у реновирање ове цркве 2010. године и уз велику помоћ пријатеља,“ казао је Штилет и захвалио  многим приложницима и донаторима. „Жеља сељана је да се, уз благослов Митроплита, обнови и Михољска превлака, гдје и Љешевићи имају удјела“, казао је Штилет и поздравио је конузулку Србије у Херцег Новом Марину Јовићевић, која је присуствовала освећењу цркве у Љешевићима.

Присутне су поздравили и протопрезвитер бококоторски Момчило Кривокапић, који је изразио наду да ће Грбаљ дати и ђаке за богословију, и предсједник Црквене општине Грбаљ Пеко Мазарак, који је казао да је данашњим даном од 64 цркве у Грбљу обновљено њих 50.

Организатор свечаности потрудио се и да многобројне госте из Грбља, Боке, Црне Горе и иностранства послужи богатом трпезом.

Извор: Митрополија црногорско-приморска