Отворена четврта народна кухиња на Косову и Метохији

У Косовском Поморављу, у селу Кормињане, Његово преосвештенство Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски господин Артемије служио је у недељу, 10. октобра 2009. године, свету архијерејску литургију и извршио освећење нове народне кухиње са пекаром. Кормињански храм Успења Пресвете Богородице је малих димензија, па је због присуства великог броја верника литургија служена под тремом цркве. Епископу је саслуживало осам свештеника и три ђакона.

По завршетку литургије владика Артемије је извршио чин освећења нове народне кухиње и пекаре.

Ово је четврта по реду народна кухиња коју је Епархија рашко-призренска отворила у српским енклавама на Косову и Метохији, где преостали Срби живе у веома тешким условима, и немају могућности да сами себи и својим породицама обезбеде парче хлеба и голи опстанак.

После освећења кухиње и пекаре Епископ Артемије обратио се присутнима беседом:

«У име Оца и Сина и Светога Духа. Ево, браћо и сестре, извршили смо освећење ове кухиње и ове пекаре, четврте по реду, овде у поморавском крају.

Данас су наша осећања подељена. С једне стране осећамо велику радост и благодарност Богу на овоме дару који нам је Бог омогућио преко добрих људи - донатора, приложника, да се отвори и ова кухиња поред постојеће три, које ће служити нашем народу из ових околних села.

Али с друге стране, осећамо данас и једну дозу туге у срцима нашим, што и после десет година наш народ није у стању да слободно брине о себи као што је то радио раније, пре деведесет девете године. Ево већ десет година како наш народ и наша црква живи и ради у изузетно тешким условима и околностима. Зато је и била потреба да се Епархија рашко-призренска заузме, да отварањем народних кухиња омогући останак и опстанак нашега народа на овим нашим светим косовско-метохијским просторима.

Почело се са малим - са једном кухињом, онда и са пекаром, па су се после отварале по потреби и остале.

Са овом четвртом народном кухињом нису решени сви проблеми на Косову и Метохији. Има много потребе на другим местима, али Епархија није у стању да истовремено задовољи све потребе. Ипак, надамо се, уз помоћ Божију и добрих људи нашега народа из осталих крајева, из дијаспоре, да ћемо у своје време отварати још кухиња тамо где је потребно, а има таквих места много на Косову и Метохији.

Дело које смо данас овде постигли захваљујући заузимању протинице Светлане и оца Богомира - удружења "Мајке девет Југовића" које ради под благословом и покровитељством Епархије рашко-призренске, ми се трудимо да радимо и даље, и радићемо све док буде потреба за оваквом помоћи нашем народу. Али верујемо и надамо се да ће дати Бог да ускоро наш народ доживи слободу и могућност не само слободнога кретања, него и могућност живота и рада, и живота од дела руку својих, тако да ће потреба за корисницима ових пекара и кухиња временом престати. Али докле год буде било потребно ми ћемо се трудити да те потребе задовољимо».

Отварањем нове народне кухиње и пекаре обезбеђен је оброк за још 200 људи из 20 села на територији општине Каменица, а повећан је и укупан број корисника народних кухиња и пекара на Косову и Метохији, који у овом тренутку износи око хиљаду људи. То значи да дневно треба припремити 3.000 оброка, или 800.000 оброка годишње. Потребе српског становништва у енклавама су, међутим, много веће, и без помоћи целокупног српског народа из Отаџбине и расејања оне неће моћи да буду задовољене.

Помоћ српског народа у отварању народних кухиња до сада се највише огледала кроз хуманитарну акцију «Један СМС за један оброк гладнима на Косову и Метохији». Акцију је покренула Епархија рашко-призренска фебруара 2008. године, захваљујући доброј вољи наших мобилних провајдера. Та акција је још увек у току. Довољно је послати једну СМС поруку на број 1033. Цена СМС поруке износи 50 динара без ПДВ-а. Такође, помоћ се може послати и уплатом на жиро-рачун 360-0012622700003-39 на име Епархије рашко-призренске и косовско-метохијске, Манастир Грачаница бб 1, 38205 Грачаница.

Најзаслужнијима за прикупљање помоћи додељене су Архијерејске захвалнице: агенцији «Леон Олаф» из Београда, удружењу «Тројство» из Лондона, Србима из Чикага, хуманитарној организацији «Срби за Србе».

О свим знаним и незнаним приложницима и донаторима Епископ Артемије је у литургијској беседи рекао следеће: «Многи су помогли, ми их не можемо све набројати, али су они познати Богу, "јер нема ништа тајно што неће бити јавно, ни сакривено што се неће открити" - каже Господ. Тако и они који су давали своје прилоге и своје донације тајно - то ће Бог објавити јавно када дође време, на Другоме доласку Христовоме и Страшноме Суду. Нека нико не брине да ће његово дело остати непознато свету. Бог ће објавити наша добра дела, али исто тако и наша рђава и зла дела. Зато се треба чувати од свега онога што је грешно, што је зло, што није Богу угодно, него да чинимо дела Богу драга, а нашој браћи, нашем народу корисна».

Након свечаног отварања кухиње уследила је подела првих оброка, а Владика је присутнима као благослов делио хлебове из нове пекаре. За све окупљене организован је ручак у порти цркве.

Извор: Епархија рашко-призренска