Папа Фрања: Немојте никада бацати храну која вам остане!

Папа Фрања је пред верницима окупљеним на Тргу светог Петра у Ватикану тумачио јеванђељски извештај о умножењу хлеба и риба. Видевши силно мноштво које га је пратило око Галилејског језера, Исус се обратио апостолу Филипу и упитао га: „Где да купимо хлеба да ови једу?” Наиме, оно мало новаца што су Исус и апостоли имали, није било довољно да нахране толико мноштво. Тада Андреј, један од дванаесторице ученика, доведе Исусу дечака који је дао све што је имао: пет хлебова и две рибе. Али шта је то за толике? – упитао је Андреј.

Дечак је такође видео мноштво, рекао је Папа, гледао је свој хлеб који је имао и рекао: То је оно што имам; ако то може послужити, дајем то. Тај дечак нас подстиче на размишљање. Та његова храброст… Такви су млади, имају храбрости. Морамо им помоћи да напредују у тој храбрости, приметио је. Ипак,  Господ Христос је наредио апостолима да људи поседају, а онда је узео тај хлеб и рибе, захвалио Оцу, те их разделио, и сви су се нахранили.

Тим нас јеванђељским одломком Црква подстиче да не престанемо гледати у Исуса који се, према Марковом јеванђељу у којем се налази овај извештај, видевши силно мноштво, сажалио над њима. И дечак који је имао пет хлебова, схватио је то Исусово саосећање које га је подстакло да даде оно што има, рекао је Папа и наставио: Данас, пак, јеванђелист Јован нам поново показује Исуса који се пажљиво брине за основне потребе људи. Догађај произлази из конкретне чињенице: људи су гладни, па Исус укључује своје ученике како би та глад била утољена.

Исус се није ограничио само на даривање хране мноштву, напоменуо је Папа, него им је дао своју реч, утеху, своје спасење, и на крају свој живот. Сигурно, учинио је и то, побринуо се за храну за тело. Међутим, ми, његови ученици, не можемо се претварати. Само ако имамо осећаја за најједноставније захтеве народа, и ако их пратимо у њиховим конкретним животним приликама, моћи ће нас чути када будемо говорили о вишим вредностима.

Божје љубави према човечанству које је гладно хлеба, слободе, правде, мира и нарочито његове божанске милости никад не мањка, рекао је он и примијетио: Исус и данас храни људе, присутан је на жив и утешан начин, чинећи то преко нас. Стога нас јеванђеље позива да будемо на располагању и ангажовани као тај дечак који, поставши свестан да има пет хлебова, каже: „Дајем то, а ти види даље…“

Суочени с вапајем глади, свих врста глади, многе браће и сестара у сваком делу света, не можемо то само мирно посматрати као да нас се не тиче. Проповед Христа, хлеба вечнога живота, захтева великодушну заузетост у солидарности према сиромашнима, слабима, последњима и беспомоћнима. Та дела која изражавају близину и љубав, најбоља су потврда квалитета наше вере како на личном нивоу, тако и на нивоу заједнице, истакао је Папа.

На крају тог догађаја када су се сви наситили, Исус је рекао ученицима: „Скупите преостале комаде да ништа не пропадне!” Желио бих вам предложити за размишљање управо ту Исусову реченицу. Мислим на људе који су гладни, а колико хране ми бацамо. Свако од нас мора размислити шта ради с храном која му преостане од ручка и вечере. Ако имате обичај бацати храну, препоручујем вам да разговарате са својим дедовима и бакама који су проживели вријеме после Другог светског рата и питате их што су чинили с храном која је преостала. Немојте никада бацати храну која вам остане. То је савет, али и испит савести: што чините код куће с храном која преостане.

Помолимо се Пресветој Дјеви Марији да у свету превладају програми који су посвећени развоју, храни и солидарности, а не програми мржње, наоружања и рата. Немојте заборавити слику храброг дечака који је дао оно мало што је имао да би нахранио силно мноштво. Увек будите храбри и немојте заборавити питање шта чините с храном која преостане у вашој кући, закључио је папа Фрања.

Извор: Vatican News (са енглеског Инфо служба СПЦ)