Папа Фрања: ”Одважи се да сањаш!”Са поузданошћу из кризе

(Papst Franziskus, Wage zu träumen! Mit Zuversicht aus der Krise, Kösel Verlag, München 2020)

 

”Одважи се да сањаш!” јесте нека врста личног обрачуна папе Фрање који га је навео да напише енциклику »fratelli tutti« о којој смо на овоме месту писали. 

Ова књига је, ма колико била лична, ипак нека врста званичног (полузваничног) прогласа. За папу нема повратка назад у ”нормалност” пре пандемије короне. Он пре апелује за нови курс друштва и објашњава зашто тај курс мора бити поузданији и правичнији од пређашњег. Криза са короном јасно је истакла велике друштвене проблеме, као под лупом.

Привредна неједнакост, егзистенцијални страх и здравље људи одређују свакодневно мишљење. Верски предстојатељ више од једне милијарде становника то посматра са великом бригом. Али он констатује и велику креативност људи да са снађу у тој глобалној кризи.

У својој новој књизи папа с великом отвореношћу показује како су га три личне кризе навеле личној промени и напретку. Нама је потребна одважност за промене – тако можемо боље но раније изаћи из кризе. Папа нуди брилијантну и истовремено поражавајућу критику система и идеологија који су довели до савремене кризе: од глобалне привреде до политичара који распирују страх у народу да би учврстили своју власт. На крају папа нуди инспиративну и практичну формулу за изградњу бољег света. При томе он поставља сиромашне људе наше планете у средиште свога мишљења, саобразно моралним начелима светитеља из Асизија, чије име је изабрао за своје понтификално. Папа се ослања на сазнања реномираних научника, економиста и активиста. Али уместо да само понуди ”рецепте”, он показује како обични људи могу да открију непредвиђене могућности. Његов credo гласи: отвореним срцем и погледом на сиромашне можемо овај свет променити у бољи! Ово је откривење за све оне који су у потрази са смислом живота и путоказ како изаћи из савремене кризе.

Књига је настала из серије разговора папе Фрање са британским новинаром Остеном Ајвером (Austen Ivereigh), који је аутор књга о папи – The Great Reformer (2014) и WoundedShepherd (2019). Предавач је савремен црквене историје на Оксфордском универзитету. Папа Фрања не види пандемију као ”Божју казну”, иако је изостао директан одговор на питање шта нам катастрофе и несреће о Богу говоре. ”Одважи се да сањаш!” - на крају и није теолошка књига, али је ”Бога могуће свуда сусрести где се милосрђе збива”, као што папа то у другом контексту вели. 

Старо вино у новим меховима

Невидљиви вирус Covid-19 чини све видљивим, од перверзије светског друштва које индивидуализам уздиже као принцип организације до ”хиљаду других криза”. Ратови, збегови, глад, трговина оружјем – све то, вели понтифекс, не може да нас подстакне да ”наше” погледе и предности изменимо како бисмо стали на пут ”пандемији глади и насиља и климатских промена”.

Папа тражи безусловни ”основни приход” за све људе! Тешкоће настају по питању како ”основни приход” дефинисати и какве то конкретне ad-hoc-промене изискује у пореским системима света. Овде се присећамо Лудвига Маркузеа који вели: ”Тужно у нашем времену није то што се не може постићи, већ то што се и није покушало. У покушајима лежи прави идеализам.” Неуобичајена перспектива у којој је дијалошки партнер понтифекс максимус у својству приватне персоне размишља о свету, што даје овој књизи особиту амбивалентност, али и позитивни импулс у сазерцавању кризе. Томе саобразно очекује се и њена рецепција.

Протојереј-ставрофор Зоран Андрић (Минхен)