Папа Фрања присуствовао Божанској Литургији у Цариграду
Данас, у недељу 30. новембра 2014. године, када Цариградска Патријаршија прославља престони празник Цариградских патријараха – Светог апостола Андреја Првозваног (по новом календару), у Саборној цркви Светог Георгија одслужена је торжествена Литургија, којом је началствовао Патријарх васељенски г. Вартоломеј, уз садејство више Митрополита Свете Мајке Цркве.
Литургији је присуствовао високи гост - Његова Светост поглавар Римокатоличке Цркве Папа Фрања, у пратњи више кардинала, надбискупа и бискупа.
Последњих педесет година између двеју апостолских столица размењиване су посете о празницима престола, па би васељенски Патријарх слао високу делегацију на свечаности о Петровдану у Рим, а понекад би и сам био на челу делегације, док би Римокатоличка Црква такође изаслала делегацију о прослави Светог Андреја, оснивача и покровитеља Цариградског престола.
Међутим, ове године прослави Светог Андреја у Цариграду присуствовао је лично поглавар Римокатоличке Цркве Папа Фрања; напоменути је и да је Његова Светсветост Патријарх Вартоломеј радо одлазио на прославу Светог апостола Петра у Риму.
Током Литургије, Папа и Патријарх су одржали говоре, разменили целиве мира и благословили присутне вернике на крају богослужења.
Папа је у свом говору истакао да је „од највећег значаја очувати и неговати пребогато наслеђе Источне Цркве, и то не само оно благо које потиче из литургијске и духовне традиције, него и од Светих отаца и Васељенских Сабора санкцкионисана канонска правила, која управљају животом ове Цркве.“
Сусрети као што је овај и молитва једних за друге представљају важне моменте на путу ка пуном јединству... У том циљу мора се водити богословски дијалог. Обојица поглавара су подсетили на велико наслеђе из времена јединства Цркве у првом хришћанском миленијуму. Ово је „непоколебиви темељ“ за његово васпостављање, казао је патријарх Вартоломеј.
И Папа и Патријарх су подсетили на сусрет својих претходника павла VI и патријарха Атинагоре пре 50 година у Јерусалиму. Вартоломеј је истакао да је тим сусретом започео дијалог који се сада води – „можда дуги и повремено напоран пут, који је зацело неповратан“.
Обојица поглавара су изразили мисао да Цркве морају говорити једним гласом наспрам свих невоља и сукоба у свету, еда би биле веродостојне. Сиромашни, жртве ратова и млади без перспективе и оријентације позивају у помоћ и Цркве треба да ослушну њихов глас.
Његова Свесветост Вартоломеј је изјавио да је хришћанска порука љубави једини пут у праведну и мирну будућност. Наука, политика и техника као такве не могу га саме превалити.
Протођакон Радомир Ракић