Папа се сусрео са највишим дервишем Албаније: ићи путем измирења

Папа Фрања је у среду, 11.5.2016.г. примио у аудијенцију највишег дервиша Албаније Бабу Едмонда Брамихаја. Сусрет је протекао ”у духу братољубивости”, саопштавају агентуре.

Баба Едмонд Брамихај је од 2011.г. поглавар исламско-алевитског дервишког реда. При овом сусрету папа Фрања је истакао значај ”међурелигијског дијалога”. ”Нема алтернативе путу мира и сусрета”, поручио му је понтифекс, саопштава председавајући верника Светског савеза Бекташи реда, Баба Едмонд Брахимај, после овог пријема у једном саопштењу за Радио Ватикан.

Посебно у Албанији заступљени Бекташи-ред је веома близак мистичком исламском суфизму и има улогу мостоградитеља између хришћанства и ислама, између ”Истока и Запада”, изјавио је Брахимај. ”Папа Фрања је под заставом мира вођа мирољубивог заједништва религија, народа и нација. Ми подржавамо енергично његов пут у Божје име и братства међу народима”, истиче Брахимај

Поједини чланови Бекташи-реда су Папу већ сусрели приликом Папине посете Албанији 2014.г. Представници овог реда су били присутни и на међурелигијској  молитви у Асизију  и при беатификацији (проглашења блаженом) мајке Терезе у Ватикану. Поглавар Бекташи-реда вели да је његов ред отворен према свим религијама и етнијама и да се залаже против сваког вида насиља и терора.

Мушкарци и жене су равноправни. ”Бекташи не забрађују своје жене у бурке или чадоре, будући да полазе од тога да је човек по саздан лику Божјем и да достојанство Божје не треба да се скрива”.

Бекташи су настали – као и други алевитски редови – у 13. веку у Анатолији. У османско доба су имали велику мисијску улогу у Албанији, на источној обали Егеја и на Понту. Бекташи су умерени и битно се разликују од сунитског и шиитског ислама. Они себе не сматрају једном конфесијом унутар ислама, већ пре ”школом молитве и вере”. Другачије но у уобичајеном ”плесу дервиша”, Бекташи не практикује ту традицију молитве кроз стања заноса и транса у заједничкој игри/плесу. Код њих је исламско право - шарија – одбачено. У садржају алевитског исповедања вере су присутни многи елементи хришћанства (недеља, моногамија, прослављање светитеља, итд).

Извор KAP – припремио протођакон ЗА