Парастос јасеновачким жртвама

Козарска Дубица, 4. маја - На „Храстовима", највећем гробном пољу у спомен подручју Доња Градина, владика бањалучки Јефрем служио је данас парастос за невине жртве усташког логора Јасеновац од 1941. до 1945. године. У оквиру обележавања 22. априла, пробоја последње групе јасеновачких логораша, на гробном пољу „Топала" запаљене су свеће, а венце су положили председник Републике Српске др Рајко Кузмановић, премијер Милорад Додик, делегација републичке Народне скупштине и, у име представника Републике Српске у заједничким органима БиХ, министар цивилних послова Средоје Новић.

На гробном пољу „Топола", венце су положили и преживели логораши овог стратишта, представници Ромске и Јеврејске заједнице, делегације Удружења бораца Другог светског рата и представници Удружења отаџбинско-одбрамбеног рата Републике Српске, републичке Борачке организације и породице несталих и заробљених цивила и војника РС.

Систем концентрационих логора Јасеновац формиран је средином 1941. године, убрзо после стварања нацистичке Независне Државе Хрватске. У њему су до 21. априла 1945. године на најсвирепији начин убијани Срби, Јевреји, Роми и антифашисти. Спорење о броју убијених у систему јасеновачких логора смрти трају и данас. Власти бивше Југославије проценили су даје у јасеновачким „фабрикама смрти" страдало око пола милиона Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја и 120.000 фашиста. Међу уморенима је и више од 20.000 српске деце, чија је имена прикупио и објавио публициста Драгоје Лукић. С друге стране, некадашњи председник Хрватске Фрањо Туђман је бранио тезу да је у Јасеновцу убијено око 30.000 људи, а историчар Иво Голдштајн је у својим истраживањима дошао до близу 70.000 имена и презимена уморених у Јасеновцу.

Управо због тог лицитирања бројкама страдалих, председник РС др Рајко Кузмановић је позвао данас све органе и институције Републике Српске и БиХ да обезбеде услове за истраживање свих аспеката логора Јасеновац и злочина геноцида који је у њему почињен.

Извор: Политика, 5. мај 2008. - Б.М.