Парастос српским жртвама на Шушњару код Санског Моста

Парастос српским жртвама на Шушњару код Санског Моста
Парастос српским жртвама на Шушњару код Санског Моста
Парастос српским жртвама на Шушњару код Санског Моста
Парастос српским жртвама на Шушњару код Санског Моста

Више од деценије Илиндан се у Санском Мосту прославља на посебан начин у храму Светих апостола Петра и Павла литургијски и на Шушњару са болом и сјећањем на све невино пострадале православне Србе и Јевреје од усташа 1941. године.

Илиндан се у Санском Мосту слави као дан Мученика санских, њих више од 5500 невино побијених и масакрираних што у самом граду Санском Мосту, што на Шушњару, у Подлугу (клаоница), Хрустову (стара жељезничка станица), Старом Мајдану (Троска) и на другим многобројним мучилиштима. Сански Мост по броју жртава усташког ратног злочина - геноцида 1941. године може се убројати у мјесто највећег страдања Срба у Крајини. Подсјећања ради злогласни Гутић, вршећи злочин над Србима, изјавио је: Путеви ће пожељети Србаља, ал’ Србаља више бити неће! Дакле, Сански Мост је мјесто гдје је јасно изречена и дефинисана геноцидна политика усташтва.

Свету архијерејску Литиргију служио је Преосвећени Владика бихаћко-петровачки г. Атанасије уз саслужење протојереја-ставрофора Петра Миловца, пароха оштролучког, јереја Невена Маринковића, пароха старомајданског, и протођакона Николе Перковића. Епископ Атанасије је поздравио представнике власти и присутни вјерни народ ријечима да и ми требамо да поштујемо и чествујемо Божје пријатеље као што је био Свети пророк Илија, да поштујемо њихова дјела инспирисана Творцем небеским, позивајући народ да се сви заједно упуте ка Шушњару гдје су своју вјеру у Господа потврдили преко 5 500 наших саплеменика, мученика и страдалника.

Након свете Литургије Епископ, свештенсво и сабрани вјерници пошли су ка Шушњару на парастос жртвама. Испред спомен-крста жртвама геноцида у Санском Мосту општи парастос је служио Преосвећени Владика г. Атанасије. Услиједила је бесјада Преосвећеног Владике Атанасија који је све присутне потсјетио на велики злочин геноцида којег су организовале и извршиле хрватско-муслиманске усташе у Санском Мосту 1941. године: -Драга браћо и сестре, дошли смо на ово мјесто да учинимо час истине. Овдје смо из великог поштовања према онима који су пре нас овдје били, а који су овдје пострадали. Њих преко 5500, а више од 10000 у околним мјестима Санског среза. Нека је вјечан помен онима који су овдје пострадали, а молимо се Господу да се људски ум сачува од извитоперивања, да не буде више злодјела на овоме свијету, истакао је владика Атанасије.

Српски члан предсједништва БиХ, г. Младен Иванић у своме обраћању изразио је тугу и жаљење због небриге санских власти према овом стратишту, надајући се да ће општина Сански Мост повести више рачуна о очувању сјећања на стравичан злочин који се овдје десио.

Дани Шушњара обиљежавају се у Општини Оштра Лука пригодним манифестацијама као што су књижевне вечери и округли сто на тему страдања на Шушњару, а уједно је Илиндан и Крсна слава ове Општине. Трпезу љубави припремио је јереј Ален Марић, парох сански, у парохијском дому у Санском Мосту.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка