Патријарх богослужио у руској цркви Свете Тројице
На Духовски понедељак, 5. јуна 2017. године, у руском храму Свете Тројице у Београду, поводом храмовне славе, торжественом Литургијом је началствовао Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј уз саслужење протојереја Виталија Тарасјева, старешине Подворја Московске Патријаршије, и протојереја Валерија Михејева из Минхена, у чијој пратњи се налазила група руских поклоника која је дошла у једнонедељну посету српским светињама.
На Духовски понедељак у Светототројичном храму, Подворју Московске Патријаршије у Београду, на дан славе овога храма, торжественом Литургијом је началствовао Његова Светост Патријарх српски Иринеј уз саслужење домаћина протојереја Виталија Тарасјева, старешине цркве Свете Тројице, свештенства Руске и Српске Православне Цркве и протојереја Валерија Михејева из Руске Заграничне Цркве (Западна Немачка).
Хор руске цркве је прослављао Господа и увеличао празник Силаска Духа Светога на Свете Апостоле.
Данас су се сви молили да Господ ниспошаље Духа Светога на нас и на предложене пречасне Дарове којима је Свјатјејши причестио благоверни христољубиви народ, као и поклонике из Минхена, који су у пратњи оца Валерија дошли у јeднонедељну посету српским светињама.
Протојереј Виталије Тарасјев је заблагодарио Његовој Светости Патријарху српском Иринеју што је по устаљеној, већ деценијској традицији, као Патријарх српски, савршио свету архијерејску Литургију посебно на дан када руски, а са њим и српски, светосавски народ прослављају посебно Треће Лице Свете Тројице, Светога Духа.
Крстоносни прота Виталије је, између осталог, казао: „Ово наше време подразумева и то да морамо стражити над својим душама и животом, стражити над животом свих наших ближњих и над духовним стањем нашег народа. То се подједнако у ова наша тешка времена односи како на Руску, тако и на Српску Православну Цркву. Пролазимо кроз иста искушења и кроз исте недаће, а трудимо се да кроз искушења прођемо носећи крст који нам припада, а носећи крст, знамо да следимо Господа и Спаситеља нашег Исуса Христа, и да са Њим и за Њим идемо оним путем који води у Царство Божје...“
Посебно се протојереј Виталиј данас осврнуо и на заветни српски Спомен-храм Светог Саве у којем учешће узимају и руска држава и Руска Православна Црква.
„Ова генерација и верника и предстојатеља и свештенослужитеља и Руске и Српске Православне Цркве има велики аздатак, а то је да изгради два заветна храма; један је већ изграђен у Москви, 2000. године је освећен -храм Христа Спаситеља, а овај други је саграђен, и треба га благоукрасити до краја и оспособити за свакодневна богослужења. То је заветни храм српског народа, храм Светог Саве на Врачару...“ казао је отац Виталиј и додао да је потребно да истрајемо на том путу и да 2019. године обавимо освећење благоукрашеног Спомен-храма Светог Саве...“
У спомен на данашњи дан старешина Светотројичног храма отац Виталиј је Патријарху српском Иринеју уручио крсно знамење које симболизује жртву коју је принео Господ Исус Христос за спасење човечанства и његову победу над паклом и његовим служитељима, крсно знамење које симболизује ослобађање човека од духовних окова.
Свјатјејши је заблагодарио Свјатјејшем патријарху московском и све Русије г. Кирилу што и ове године служи на овај дан у руској цркви Свете Тројице на Ташмајдану, настављајући традицију српских Патријараха. Свјатјејши је казивао о највећем догађају Цркве када је Дух Свети сишао на свете апостоле. Захвалио је братској Русији и њеном председнику г. Владимиру Владимировичу Путину на великој помоћи на унутрашњем уређењу Спомен-храма Светог Саве.
Данашњој слави Светотројичног храма присуствовали су, између других узваница и пријатеља, директор Канцеларије за сарадњу са Црквама и верским заједницама др Милета Радојевић; гђа Ирина Иванова Гњеткова, саветница за културу Амбасаде Руске Федерације у Београду, као и многе личности културног и јавног живота.
После евхаристијског сабрања, Патријарх Иринеј се задржао у срдачном разговору са руским поклоницима, који ће посетити наше манастире: Лелић, Ћелије, Јовању, Каону, фрушкогорске манастире, Раковицу и Ваведење у Београду.
Зорица Зец