Патријарх Иринеј отворио Васкршњи сајам
Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј отворио је синоћ у Београду Васкршњи сајам, чији је организатор Издавачки фонд Архиепископије београдско карловачке. Детаљан програм сајамских дешавања можете преузети ОВДЕ у pdf формату.
Под мотом „У сусрет Васкрсу“ од 27. марта до 8. априла 2012. године у изложбеном простору у Масариковој улици број 4 у Београду биће одржан Васкшњи сајам. Сајам који, поред поред књига и великог спектра нашег црквеног издаваштва, има и интернационална обележја, са благословом Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја, организовао је Издавачки фонд Архиепископије београдско-карловачке.
Сајам је отворио Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј и у беседи истакао да су људи који су учествовали у његовој организацији деца радости, које је родио Господ својом благодаћу. Његова Светост је поздравио издаваче и све оне који су се трудили да мисаоним или златотканим стваралаштвом допринесу овој великој духовно-културолошкој манифестацији, под окриљем Цркве која, поред своје светотајинске делатности, жели да омогући слободан проток духовне, културне и стваралачке мисли.
Посебну пажњу слушалаца изазвао је протојереј-ставрофор др Владимир Вукашиновић који је рекао да „закриљени благословом и патронатом Свјетјејшег Господина Иринеја, Патријарха српског, започињемо наше предваскршње сабрање, својеврсну духовну смотру онога што смо, као Црква Божја, жива и делатна, током претходне и оних ранијих година написали, превели и објавили, насликали, дуборезили, отпевали, снимили, сашили, извезли, припремили... Једном речју унели и уткали, са љубављу и молитвом, у сва могућа средства којима нас је Бог обдарио да ширимо и благовестимо Његову веру и науку.”
„Док са интерсовањем и узбуђењем гледамо све ове књиге које нас окружују и све бројне, вредне и врле прегаоце који на њиховом објављивању раде, не можемо да се не сетимо како је све то изгледало пре 30 година, а међу нама су они који знају како је то било и пре 40 и 50 година. Тек пар књижица, неколико скромних наслова, труд храбрих издавача која тешка времена и неповољни услови нису обесхрабривали. Оно што је тада излазило било је оно свето семе које су наши оци посејали да данас овако шарено, миомирисно и свето проклија“, истакао је протојереј ставрофор др Владимир Вукашиновић.
Директор Издавачког фонда Архиепископије београдско-карловачке, господин Градимир Станић, захвалио се господину Филипу Цептеру који је несебично уступио просторије које су ових дана постале храм сакралне уметности. Такође се захалио Академији Српске Правсолавне Цркве за уметности и консервацију, чији су студенти и професори украсили простор византијским иконама у које молитвено гледамо окренути ка вечности. Посебно се захвалио свима онима који су донели своја теолошка издања у престони Београд, центар свеколиког српства.
Горан Раденковић