Патријарх Кирил: У Москви је неопходно градити велике храмове

Дана 20.септембра 2016.године Свјатејши Патријарх Московски и све Русије г. Кирил председавао је шестим заседањем Попечитељског савета Фонда подршке за изградњу храмова града Москве. У свом наступу Свјатејши Патријарх је детаљно указао на проблеме који се тиче изградње храмова. Пракса у изградњи и коришћењу храмова унела је озбиљне промене у првобитне замисли и планове. -Пракса је показала да нису сви првобитни принципи, на којима се заснива план реализације нашег програма, били оправдани, навео је Патријарх.

-Када сам овог пролећа освештавао нове храмове, уверио сам се да је, у вишемилионском мегалополису, као што је Москва, нерационално градити мале храмове (за 200-300 људи). Време и снага која се утроши за добијање свих дозвола, припрему предпројектне, пројектне и техничке документације, а затим и на саму изградњу исти су и за мали и за велики храм, а „исплативост“ од малог храма је два, три, чак и пет пута мања. Локални становници се као и пре „гурају“ у новом храму, који, како се испоставља, није много већи од предходног, и опет људи стоје на улици или иду у центар, приметио је Патријарх.

-Зато сам дао налог да се пројектују храмови за најмање 500 људи. А то значи да је неопходно поново преконтролисати начелни приступ како приликом избора земљишта,тако и приликом његовог коришћења. Код одабира земљишта, неопходно је водити рачуна о томе да површина терена буде пространа (од 0,6 до 2,0 ха), и да буде максимално слободна од саобраћаја и грађевина у власништву трећих лица. Такође, важно је имати на уму и сачувати наш основни принцип: један храм на 20-30 хиљада становника. То јест, приликом избора терена треба водити рачуна о томе да у сваком московском насељу буде планирана изградња најмање једног храма, посебно је истакао Патријарх, подвукавши да се приликом избора пројекта треба сваком терену приступити индивидуално.

Извор: Православие.ру - са руског Ива Бендеља