Патријарх Кирил o развоју светске економије

"Човечанство ће се успешно развијати само уколико људи буду способни да ограниче сами себе", сматра Патријарх московски и целе Русије Кирил.

"Све што се данас дешава са климом и људима доказује да се не развијамо правилно. Забринут сам што је овај мој исказ противречан ономе што сте ви рекли у Давосу", рекао је Патријарх на састанку са учесницима Светског Економског Форума, позвавши их да се запитају да ли "девет милијарди људи могу да живе задуго на начин на који се "живи" у развијеним земљама и да ли планета има довољно ресурса да свачији живот буде попут оног у Америци или из људских сањарија са Форума у Давосу, укључујући и руске економисте чије очи се зацакле када помисле колико добро је могуће живети".

Патријарх је сигуран да Земља не може опстати под "непрестаном економском експанзијом, растом популације и притиском на животну средину, као и нарастајућим нивоом потрошње. - То је лош пример развоја".

Патријарх је речено упоредио са Великим постом.

"Ми постимо веома строго. Када кажем ми, не мислим само на људе који редовно долазе у цркву, већ, с радошћу, мислим на велики проценат модерног руског народа. На пример, потрошња меса драстично опада у време Великог поста", рекао је Патријарх Кирил. Према његовим речима, дисциплина поста се састоји у томе да личност сама ограничи своје потребе.

Предстојатељ Руске Православне Цркве дотакао се и теме друштвено одговорног пословања, приметивши да је током недавне светске економске кризе јасно виђена опасна страна зарађивања новца.

Ако је могуће зарађивати новац "од ваздуха", спекулацијама, провизијама и хартијама, онда се поставља питање: Чему новац? Иако је њихова зарада одвојена од стварног рада и реалних вредности, поједини људи примају велики новац. Све док наједном свима не постане очигледно да је економија само надувани балон", закључио је Патријарх Кирил.

Извор: beseda.rs