Патријарх Кирил открио споменик апостолу Павлу у Верији

Свјатејши Патријарх московски и све Русије Кирил завршио је своју посету Јеладској Православној Цркви 7. јуна ове године откривањем споменика светом апостолу Павлу у грчком граду Верији, где је стигао са својом високом делегацијом. Уз музичку пратњу војног оркестра Свјатејши је прошао тргом Светог апостола Павла где га је поздрављало више хиљада људи.

Свечаном откривању споменика Светом апостолу Павлу присуствовали су: градоначелница Верије, посланици грчког Парламента, представници Генералштаба, опуномоћени представник Руске Федерације и други. Међу грчким архијерејима били су митрополити: веријски Пантелејмон, еласонски Василије, касторијски Серафим, едески Јоил, козански и сервијски Павле и килкијски Емануил.

На тргу се Свјатејшем Патријарху обратио Митрополит веријски, који је истакао да је Цркву у Верији основао Свети апостол Павле, као и помоћ и подршку Руске Цркве и њеног верног народа у време економске кризе, уручивши притом највеће одликовање Веријске митрополије – Велики крст Светог апостола Павла. Градоначелница је истакла улогу светих равноапостолних Ћирила и Методија при просветљењу Словена, а тиме и руског народа, као и најбољег њиховог ученика Светог Климента Охридског, родом из тих предела, а који је сачинио азбуку ћирилицу и назвао је у част свог духовног оца. „Поздрављамо Вашу добродошлицу из земље, од народа који је веома много учинио за Православље, како у време владавине руских царева, тако и у време подвига новомученика руских чији су херојски поступци задивили неверујуће и безбожнике.“

Госпођа Хариклија Георгиаду је истакла да власти и житељи града радо поздрављају Патријарха Кирила изражавајући уважавање њему и плироми многонационалне Руске Цркве. У знак искреног признања и љубави Веријаца, Свјатејшем Владици је уручен символични кључ Малог Јерусалима, како се у радовима историчара назива град Верија.

У свом одговору Патријарх Кирил је напоменуо да се оснивање Цркве у Верији своди на рад Светог апостола Павла и његових ученика Тимотије и Силе. Он је житељима овог града донео благу вест и у граду Верији основао једну од првих хришћанских општина у Грчкој и у Европи.

Књига Дела апостолска излаже да су верници примили реч Божју сасвим усрдно, и многи од њих су поверовали. Из исте књиге сазнајемо да апостола Павла нису тако радосно примали на другим местима; негде су га засипали камењем, шибали, не хтевши да га слушају, но управо су житељи Верије усрдно и са пажњом слушали речи апостола Павла. И Црква Христова, која је остала до данас, чврсто стоји у Верији и на посебан начин поштује свог оснивача апостола Павла … Патријарх је, уз то, истакао да у овом граду постоји традиција да се о празнику овог апостола одржавају богословски форуми уз учествовање представника Помесних Православних Цркава.

„На посебно снажан сведок љубави житеља овог града – свих вас, љубав ове месне Цркве према апостолу Павлу пројављује се у откривању споменика њему у част. Симболично је што овај споменик долази у ваш град исто ове године када и наш  народ празнује 1025-годишњицу свога крштења.“

Руски Патријарх је заблагодарио Господу што у овоме граду у част руског светитеља Луке (војно-јасенецког, за чији храм у изградњи при манастиру Панагија Довра истог дана је Патријарх осветио звона), лекара и светог епископа, који је живео сасвим недавно и ушао у историју руског народа и свег Православља као велики мисионар 20. века. „Светитељ Лука који је живео у оно тешко богоборачко време, нама је образац како мушки, чврсто треба остати у вери и хришћанском милосрђу.“

При том је руски Патријарх  пожелео Божју помоћ и благослов Веријској цркви,  а добро здравље и сваки напредак житељима Верије.

На крају је је Свјатејши Патријарх уручио митрополиту Пантелејмону панагију и спомен-медаљу израђену поводом његовог устоличења, док је градоначелница примила Владимирску икону Пресвете Богородице.

Најзад је Његово Свјатејшејство открио споменик подигнут управо на месту где се у 1. веку апостол Павле обратио житељима Верије. Скулпурну композицију уметника Зураба Церетелија подарио је Верији градоначелник Петрограда Г.С. Полтавченко.

Извор: Московска патријаршија