Патријарх Кирил се помолио у гробници пророка Данила

Патријарх Кирил се помолио у гробници пророка Данила
Патријарх Кирил се помолио у гробници пророка Данила
Патријарх Кирил се помолио у гробници пророка Данила
Патријарх Кирил се помолио у гробници пророка Данила

Дана 30. септембра 2017. године, Његова Светост Патријарх московски и све Русије г. Кирил, налазећи се у Патријарашкој посети Ташкентској епархији Централноазијске митрополитанске области, стигао је у Самарканд. Заједно са Патријархом у Самарканд су стигли: предстојатељ Централноазијске митрополитанске области Митрополит Ташкента и Узбекистана Винкентије, председник Одељења за спољне црквенеодносе Митрополит волоколамски Иларион и други високи  пратиоци.

На аеродрому у Самарканду предстојатеља Руске Православне Цркве дочекао је председник Одбора за верска питања у Кабинету министара Узбекистана А.А. Јусупов, заменик министра спољних послова Републике Узбекистана С.П. Нијазхоџајаев, изванредни и опуномоћени амбасадор Руске Федерације у Републици Узбекистану В.Л. Тјурдењев, председник Духовне управе муслимана Узбекистана муфтија Усмонхон Алимов, хоким (гувернер) Самаркандске области Т.И. Жураев.

После дочека на аеродрому, Његова Светост је посетио маузолеј Хоџа Донијор, у којем се налази гробница Светог пророка  Даниила. Његова Светост Патријарх је обавио чин величанија пророка Данила пред пророковом иконом, која је била постављена на улазу у музеј. Затим је Свјатјејши ушао у зграду маузолеја и разгледао гробницу.

Његова Светост је посетио и процвало древно дрво пистаћи поред гробнице. Наиме, године 1996. Патријарх московски и све Русије Алексије II је током посете Узбекистану дошао специјално у Самарканд и посетио маузолеј Хоџа Донијор. Код маузолеја је пастријарх Алексије освештао столетно увенуло пистаћи дрво. Нешто касније дрво је оживело.

Патријарх Кирил је посетио и извор код маузолеју Хоџа Донијор.

***

Настанк гробнице пророка Данила веже се на доба војсковође и освајача Амир Темура (Тамерлана), који је почетком 15. века донео у Самарканд остатке тела пророка и изградио џамију на месту погреба. Прах пророков је је овај војсковођа пренео из града Сусама, Сузе (данас Шуши, Иран) за време својих ратова у Малој Азији 1399-1404. године.

Маузолеј је повремено подизан, а почетком 20. века над гробницом пророка је изграђена дуга правоугаона зграда од пет ниских купола. Унутар маузолеја је дугачка дакхма (гроб) у којој је погребен пророк. У комплексу маузолеја је извор који се сматра светим и служи за исцељења.

Извор: Московска Патријаршија (с руског Р. Ракић)