Патријарх московски и све Русије г. Кирил у посети Јапану

Његова Светост Патријарх московски и све Русије г. Кирил био је у званичној посети Јапану од 14. до 18. септембра 2012. године поводом стогодишњице смрти светог Николе јапанског.

У граду Хакодата патријарх Кирил је посетио цркву Светог Васкрсења. У овом граду је свети Никола започео своју мисију на јапанским острвима. Поглавар Руске Православне Цркве посетио је Сендаи, град који је највише страдао прошле године у разорном земљотресу и цунамију, а онда је присуствовао парастосу жртвама те природне катастрофе.

Петнаесте недеље после Педесетнице, Његова Светост Патријарх московски и све Русије г. Кирил служио је свету архијерејску Литургију у Саборном храму Светог Васкрсења у Токију уз саслужење Митрополита токијског г. Данила, поглавара Јапанске Аутономне Православне Цркве, Митрополита саранског и мордованског г. Варсонофија, Митрополита волоколамског г. Илариона, Архиепископа ровноског и острошког г. Вартоломеја, Архиепископа сендајског г. Серафима, Епископа солнечногорског г. Сергија, протојереја Николаја Балашова, протојереја Николаја Кацубана, настојатеља подворја Руске Православне Цркве у Токију, и јапанског свештенства. Светој Литургији, која је служена на јапанском и црквенословенском језику, присуствововао је многобројни верни народ Јапанске Аутономне Православне Цркве, као и Руси који живе у Јапану. Овом приликом патријарх Кирил је поклонио Јапанској Цркви портрет светог Николе и икону Богородице Тиквинске.

Саборна црква Светог Васкрсења позната је у Јапану као Николај-до. Прва црква саграђена је 1871. године када је православну мисију у Токију водио архимандрит Николај (Касаткин). С обзиром да је капела светог Николе била мала, одмах након епископске хиротоније, владика Николај је почео скупљање средстава за изградњу саборне цркве у Токију. Марта 1884. године положени су темељи Саборног храма на брду Суругадаи одмах поред Православне мисије. Саборна црква Светог Васкрсења је освештана фебруара 1891. године. Велики земљотрес 1. септембра 1923. направио је много штете на храму. Током ванредног заседања црквеног савета октобра 1923. одлучено је да се обнови црква упркос паду бројс парохијана. Обновљена саборна црква је освештана децембра 1929. године. Између 1946. и 1949. године црква није радила. 1950. године одлучено је да се црквени живот обнови. Саборна црква Светог Васкрсења добила је званични статус споменика од високог значаја у Јапану.

Његова Светост Патријарх московски и све Русије г. Кирил сусрео се 18. септембра 2012. године са Његовим Височанством царем Јапана Акихитом у Царској палати у Токију. Руски Патријарх и јапански цар су разговарали о различитим аспектима који се тичу духовних и културних веза народа две земље.

Истог дана, 18. септембра 2012. године, у току своје посете Јапану, Патријарх Кирил сусрео се са Јошихико Нодом, премијером јапанске владе. Састанку су присуствовали Митрополит Иларион, протојереј Николај Балашов, амбасадор Руске Федерације у Јапану г. Јевгениј Афанасијев и г. Коичиро Гемба, министар иностраних послова Јапана.

Извор: mospat.ru

Патријарх московски и све Русије г. Кирил у посети Јапану
Патријарх московски и све Русије г. Кирил у посети Јапану
Патријарх московски и све Русије г. Кирил у посети Јапану
Патријарх московски и све Русије г. Кирил у посети Јапану