Патријарх српски Г. Иринеј освештао нову зграду главног поштанског центра
Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј освештао је јуче, 3. маја 2012. године, нову зграду главног поштанског центра у Угриновачкој улици у Земуну.
ГПЦ „Београд”– чвориште ПТТ система
Година 2012. требало би да остане у аналима Поште Србије по увођењу аутоматизоване прераде поштанских пошиљака. To je најважнији и највећи пројекат Поште Србије, а и Влада Србије га је прогласила стратешким.
Вредност изградње, реконструкције и опремања главних поштанских центра у Београду, Новом Саду и Нишу је око 40 милиона евра, које Пошта издваја из властитих извора, без помоћи државе или коришћења кредита. У Београду је подигнуто око 28.000 м2, у Новом Саду је у току реконструкција 2.200 и доградња нових 2.300 квадрата, а у Нишу се реконструише око 4.800 м2.
ГПЦ „Београд” се простире на плацу од 5,6 хектара у Угриновачкој бб, на ободу спољног саобраћајног прстена, уз магистралну саобраћајницу Т6 која повезује аутопутеве Е-70 и Е-75, који су саставни део европског Коридора 10.
Непосредно уз локацију налазе се и приступне саобраћајнице за нови мост на Дунаву, Земун – Борча. Објекат ће бити у функцији међународног, регионалног и локалног поштанско-логистичког центра, чвориште за прераду и сортирање пошиљака у Републици.
Иначе, инвестициона одлука о изградњи ГПЦ „Београд” донета је давне 1971. Уважавајући неминовност промена и модернизације технолошког процеса, Пошта Србије је као приоритет зацртала аутоматско сортирање пошиљака. Иако пораст профитабилности и све бољи пословни рeзултати сведоче да Пошта успешно иде ка одрживом пословању упркос преноса власничког удела Телекома држави, економске кризе и либерализованог тржишта, наш циљ је да створимо основу за њену извесну будућност. Унапређење технолошког нивоа оперативних процеса у поштанском систему, имплементацијом опреме за аутоматизовано сортирање пошиљака у савременом простору, омогућиће Пошти да се трансформише у модерног провајдера поштанско-логистичких услуга по светским стандардима, који ће високим квалитетом и широким спектром понуде моћи да конкурише операторима на тржишту логистичких услуга и задржи доминантну позицију на тржишту поштанских услуга.
Уз значајно учешће идеја и решења ПТТ технолога, за пројектовање ГПЦ „Београд” била је задужена компанија „Машинопројект Копринг”, док је изградња поверена конзорцијуму који чине „Интер-коп Мишар” и „Термоинжењеринг”. Пошта je као инвеститор задовољна настојањем извођача да све договорено испоштује, а посебно заједничко опредељење да се користи понуда домаћих произвођача.
Стручњаци Поште паралелно раде на техничко-технолошкој концепцији, јер ће све три „поштанске фабрике” добити најсавременије машине за аутоматску прераду писама, тисковина, пакета и робе. У току је избор најприхватљивијих решења, будући да је примарни циљ набавка савремене опреме за аутоматску прераду и сортирање пошиљака у регионалним поштанско-логистичким центрима Београд, Нови Сад и Ниш.
Заједно са куповином и тестирањем опреме, као и увезивањем са постојећим инфо-комуникационим решењима Поште Србије и са новим технолошко информационим системом Пост-тисом, који је Пошта развила сопственим ресурсима, све ће бити финализирано до краја 2012, када корисници могу рачунати на пошту новог доба.
Служба за односе с јавношћу Поште Србије