Патријарх српски Павле: Општи типик преко целе године

У издању Издавачког фонда СПЦ Архиепископије београдско-карловачке, изашао је из штампе Општи типик као још један том новог издања Сабраних дела Патријарха Павла.

Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј: Реч уз ово издање

Књига нашег претходника, блаженог спомена, Патријарха Павла - Општи типик преко целе године, настајала је током његовог вишедеценијског преданог учествовања у богослужбеном животу наше Цркве. Од самих почетака његовог урастања у освештани поредак молитвеног живота Цркве Божије, патријарха Павла је красила љубав према богослужбеном поретку и ревност у његовом усвајању и примењивању у свакодневном животу. Плод те љубави и такве ревности су и странице које су пред вама. Оне изворно нису писане са циљем да једног дана буду објављене као књига. Њихова основна намена била је да олакшају младом богослову, а потом монаху и свештенику, сналажење у сложеним структурама нашег богослужења. Павлова потоња просветна и архипастирска служба пробудиле су у њему, како и сам каже у свом Уводном слову ове књиге, решеност да ове забелешке једног дана преточи у помоћни уџбеник за духовне школе и практичан приручник за певнице наших манастирских и парохијских храмова.

Тешке и оскудне године које су за нама спречиле су га у томе. Сматрао је, скроман и састрадалан са својим народом какав је увек био, да време и снагу, као и материјална средства, треба усмеравати на друге, тада, претежније ствари. Када су се прилике у нашој земљи, колико - толико смириле благословио је да се ове странице, коначно, објаве. Данас су оне угледале светло дана као шести том првога кола Сабраних дела Патријарха Павла. Надамо се да ће сви они који се овом књигом буду служили, поред упознавања богослужбеног поретка које нам у њој доноси Патријарх Павле, из ње усвајати и љубав и ревност према светом богослужењу Троједином Богу које је, целога живота, њен аутор неговао.

На дан Св. Цара Константина и Царице Јелене, 2010. године

Патријарх српски
ИРИНЕЈ

Патријарх српски Павле: Уводно слово

Као ђаку Сарајевске богословије постала ми је блиска мисао о томе колико на духовни живот верних утиче молитвено и лепо појање. Током боравка у манастиру, прво као послушник, а потом као монах, приметио сам да у нашим манастирима недостају посебно богослужбени Типици из којих би монаси лакше и једноставније научили поредак богослужења. Упокојењем старијих монаха, изванредних зналаца богослужбеног благољепија и појања за певницом, а уз то непознавање Типика, условило је „осиромашење" богослужења. Слично, ако не и горе, прилике су биле и у сеоским храмовима.

Ово ме је подстакло, да за своје потребе бележим у свесци општа свакодневна богослужбена правила, без намере да она једном буду објављена као књига.
Садржај појединих поглавља Типика се временом неминовно проширивао, те се и број страница „свеске" у којој сам богослужбена правила бележио, током година повећавао. Овоме је свакако допринело и служење редовног и потпуног богослужбеног круга у манастиру. Своја појачка искуства за певницом често сам проверавао и допуњавао користећи Велики типик Руске Православне Цркве, Маркове главе и упутства из Октоиха, Минеја, Триода и других богослужбених књига, и пажљивим слушањем савета старијих монаха.

Касније, као наставник Богословије у Призрену, па потом као Епископ рашко-призренски, упућујући ђаке Богословије на богослужбени поредак, увидео сам неопходност постојања приручног Типика саображеног њиховим потребама. Свакодневно сам се са чредним појцима, после Вечерње, упознавао са поретком сутрашње Јутрење, а на крају Јутрење са поретком Вечерње тога дана. Овакво искуство умногоме је убрзало моју намеру да ову „свеску" приредим као приручник за ђаке Богословије, свестан да би приручник ове врсте свакако могао послужити и манастирима и парохијским храмовима. Поготово, ако у тим храмовима нема других Типика.

У међувремену, Свети Архијерејски Синод је 1984. године објавио четврто исправљено и допуњено издање Великог типика протојереја Василија Николајевића. У предговору овог издања Типика сам написао: "Од рата наовамо, како у црквама и манастирима, тако и код појединаца и богослова, осећа се велика потреба за приручном књигом црквених богослужбених правила -Типиком, јер више од 40 година таква књига није издавана, а сем тога, у многим крајевима је за време рата уништена. Да би ову потребу задовољио, Свети Архијерејски Синод је још пре неколико година одлучио да се пресликавањем штампа Николајевићев Типик. Све до сада су вршени претходни послови око новог издања, и, ево, најзад књига излази из штампе." После објављивања ове књиге моје белешке, мислио сам, нису биле неопходне. Међутим Николајевићев Типик је давно распродат, а Бог зна када ће следеће издање бити штампано.

Сазнавши за моју свеску, монаси манастира Острога изразили су жељу да текст прекуцају, припреме за штампу и објаве као књигу. Мишљења сам био да у годинама рата и других несрећа и недаћа које снађоше нашу Цркву и наш народ, има важнијих потреба од објављивања овог рукописа. Неопходније је било да се новац намењен за штампање Типика искористи за друге важније потребе. Када су се прилике колико-толико смириле, почетком овога века, на тражење монаха манастира Ковиља, који су у међувремену сазнали за овај рукопис, сагласио сам се да се може приступити штампању мог рукописа Типика. При том, нисмо имали намеру да његова употреба по храмовима замени постојеће црквене Типике.

Објављивањем ове књиге желим само да помогнем појцима у бољем сналажењу за певницом у току богослужења. Издавачки фонд Архиепископије београдско-карловачке изразио је жељу да објави овај рукопис, на чему благодарим Уређивачком одбору. Предајем га издавачу с надом да ће ово моје сочињеније бити од користи појцима за певницама, да они не само лепим него и правилним појањем узносе славу и хвалу Богу нашем и Цару нашем, Коме јединоме оне и припадају.

Васкрс 2003.

Патријарх српски
+ПАВЛЕ

Књигу можете купити у Издавачком фонду СПЦ у згради Патријаршије у ул. Краља Петра I бр. 5, као и у продавницама Издавачког фонда (Булевар Краља Александра бр. 20 и 26 и Ресавској бр. 27), тел. 011 30 25 106; 011 30 25 210;  факс 011 32 81 884; Интернет адреса: www.izdavackifond.rs; е-пошта: izdavackifond@spc.rs