Патријарх Теофило посетио Острог, Врањину и Ждребаоник
Његово Блаженство Патријарх Јерусалима и све Палестине г. Теофило III поклонио се рано јутрос и целивао мошти Светог Василија Острошког Чудотворца.
Он је са Његовим Високопреосвештенством Архиепископом цетињским и Митрополитом црногорско-приморским и игуманом острошким г. Амфилохијем раније јутрос молитвено присуствовао Литургији у цркви Свете Тројице у Доњем острошком манастиру.
Звона са Горњег острошког манастира, бројно свештенство монаштво и верни народ дочекали су патријарха Теофила који је први пут у Црној Гори. Митрополит Амфилохије је у цркви Ваведења Пресвете Богородице упознао је патријарха Теофила са настанком цркве и манастира, као и да Светом Василију из године у годину хитају милиони људи из разних крајева света. Патријарх је обишао и параклис Светог Исаије Острошког, као и цркву Часног Крста где је целивао мошти ђакона Светог Василија. Патријарх Теофило целивао је и мошти Светог мученика Станка у малој цркви њему посвећеној где је одржао пригодну беседу.
-Дирнут сам побожношћу народа Црне Горе према Цркви, нарочито према светима и мученицима Цркве Божје. Јасан доказ и сведочанство је да народ који има чисто срце не може бити заведен, не може се на њега утицати у овом данашњем току тзв. секуларизације и савременог глобализма који доносе збрку и помрачење умова људских. Народ види истину, а истина је Распети и Васкрсли Господ. Управо то смо осетили овде данас доживевши Светог Ваислија и мученике, потврду да је Христос Живот света, да је Христос Светлост света. То смо доживели ми који смо дошли са Извора Светлости из Светог града Јерусалима. Још једном смо осетили и посведочили да је живот у Гробу и да Светлост Истине из Гроба засија. Врата паклена не могу надвладати Цркву Христову и молимо се да благодат Светог Гроба Господњег вас утврди да останете тврди у вери православној и у верности Цркви Божјој. Посебно се радујем да је Господ наш Исус Христос подарио пастира Цркви Христовој у Црној Гори какав је брат наш Амфилохије. Молимо се да га Господ утврди у свему, казао је патријарх Теофило.
Митрополит Амфилохије је казао да је посебан благослов за Цркву и народ долазак патријарха Теофила у Црну Гору. -Велики је благослов за нашу светињу и нашу Цркву долазак Јерусалимског Патријарха. Јерусалимска Црква је Мајка свих Цркава која је родила све Цркве света, јер је тамо Пресвета Дјева која је родила Христа, а Христос је Распет и Васкрсао из мртвих и зато каже Светјејши Патријарх да из Гроба сија светлост. На гробу почива наша вера, наша истина, Христос је засијао из гроба и обасјао сву Васељену, а зраци те светлости стигли и до Светог Василија и он то кроз векове преноси на нас. Велики наш благолсов да нам је дошао један од најдивнијих Патријараха наше Цркве, да нам је донио благослове Светог Саве Освећеног и светиња града Јерусалима. Тамо је и Свети Василије био и отуда се надахнуо и дошао овде. Тамо има гора где је Господ 40 дана постио, а осторшка гора је патријарха Теофила посетила на Гору Поста Христовог. Ја кажем да ови наши који владају, мисле да се цио свет окреће око њих, мало, мало па као да их није ни било. А ево овде Свети Василије 350 година и нико не може ни у Црној Гори, ни у Србији, ни у Републици Српској сабрати толико народа. То је сила Божја и светлост Божја, казао је Високопреосвећени Митрополит г. Амфилохије.
Патријарх Теофило је након ручка у манастирској трпезарији наставио обилазак светиња посетом манастиру Ждребаонику код Даниловграда.
Његова Светост Патријарх јерусалимски г. Теофило посетио је манастир Ждребаоник код Даниловграда. У пратњи Свјетјешег Патријарха био је Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије, као и чланови делеганице најсветије Патријаршије Јерусалима и Палестине. Велики број верника из Бјелопавлића предвођини сестринством овог манастира, на челу са мати Јустином, дочекали су високе госте, уз звуке манастирских звона и песму Пресветој Богородици.
-Долазак патријарха Теофила је благослов за Бјелопавлиће, за целу Црну Гору, и то је ово часно племе умело да препозна и да у оволиком броју дође да прими бласолов Патријарха насјеветијег града Јерусалима, рекао је између осталог митрополит Амфилохије обраћајући се Његовој Светости г. Теофилу. -Велики је број светиња који су били метоси Јерусалимске Цркве, између осталих то је и манастир Врањина, који ћемо и после обнове конака и поново учинити метохом Свето-Васкрсењске цркве у Јерусалиму, рекао је митрополит Амфилохије.
Његова Светост Патријарх јерусалимски г. Теофило је рекао да га радује што је жива Црква и даље и што цвета православље у Црној Гори. Он је захвалио на поклонима које је сестринство манастира припремило за њега, и као благослов свете земље уручио игуманији Јустини реплику иконе Богородице Јерусалимске.
Његова Светост Патријарх јерусалимски г. Теофило III је у суботу, 24. септембра, након што се у манастиру Ждребаоник поклонио моштима Светог Арсенија Сремца, у пратњи Високопреосвећеног Митрополита г. Амфилохија, посетио манастир Врањина на Скадарском језеру где га је дочекао игуман ове светиње јеромонах Петар (Драгојловић). У пратњи Његове Светости су Високопреосвећени Архиепископ константијски г. Аристарх и Високопреосвећени Архиепископ катарски г. Макарије и патријарашки ђакон Марко. Велики број верног народа овог краја и Зете, нарочито деце, је пристигао да дочека Његову Светост и узме благослов.
Високопреосвећени Митрополит г. Амфилохије је у манастирском храму посвећеном Светом Николи заблогадарио Патријарху г. Теофилу на доласку рекавши да је Јерусалимска Црква - Мајка свих Цркава. -Ова древна светиња, старохришћанска, била је духовно средиште наше Митрополије од времена Светог Саве, где је једно време столовао први епископ којег је Свети Сава 1219. године поставио за Епископа зетског - Иларион Шишовић. Све светиње на Скадарском језеру су рођене из ове светиње. На Скадарском језеру имамо седам манастира који се обнављају. Овај манастир је знаменит по томе што је он био метох Гроба Господњега, о чему имамо сведочанства његовог игумана Никона Јерусалимца који је био духовник краљице Јелене Балшић, ћерке Цара Лазара која је подигла заједно са својим мужем Ђорђем II Страцимировићем манастир Бешку и цркву Свете Богородице, цркву Благовести и цркву Светог Георгија, које су биле запустеле па су сад и оне обновљене. Сада, ако Бог да доласком Његове Светости Патријарха Јерусалимског, да се обнови и ова светиња. Све светиње су рођене у Снетом граду Јерусалиму, па и ова светиња.
Његова Светост Патријарх јерусалимски г. Теофило је обраћајући се верном народу истакао да је сведочанство Гроба Господњег важно за све, нарочито за нас правослаавне хришћане, јер Гроб Господњи сведочи да ми припадамо једној Светој Саборној и Апостолској Цркви. А постојање овог метоха Гроба Господњег је сведочанство управо тог вековног јединства између Светог града Јерусалима и ћерке Цркве у Црној Гори, Српске Православне Цркве. Нека би благодат Гроба Господњег просветлила верне да допринесу молитвено а и материјално обнову овог метоха. Да постане расадник и пристаниште духовно и да се настави сведочење Васкрслога Спаситеља свету.
Након благослова Његове Светости, игуман Петар је у знак молитвеног сећања на овај дан Његовој Светости подарио икону Светог Николе, а Јерусалимски Патријарх је игуману ове светињи подарио икону Пресвете Богородице Јерусалимске.
Након кратког послужења у манастирској порти, Његова Светост Патријарх јерусалимски г. Теофило и Високопреосвећени Митрополит г. Амфилохије са пратњом су се упутили бродом ка Вирпазару где им је у коноби Бадањ припремљен ручак, а ту су и дочекали Његову Светост Патријарха српског г. Иринеја и остале представнике помесних Православних Цркава.
Извор: Митрополија црногорско-приморска