Пет година после убиства српске деце, злочинци на слободи

Срби из Граждевца, код Пећи, сутра ће обележити пету годишњицу злочина над групом српске деце на обалама реке Бистрице, када су два дечака убијена, а рањено још четворо младих.

Тај монструозни злочин шокирао је целу Србију и наишао на оштре осуде медјународних представника, али су убице и данас на слободи.

Тог врелог летњег дана, 13. августа 2003. године, око 100 дечака и девојчица из те метохијске енклаве стигло је на обале оближње реке у потрази за освежењем и дружењем у време школског распуста.

Хтели су да на тренутак забораве сурову стварност коју живе од доласка медјународних трупа 1999. године, изоловани, у окружењу Албанаца, без слободе кретања и сталном страху од напада.

Игру и смех деце ускраћене за безбрижна и узбудљива летовања у којима уживају њихови вршњаци на крају школске године, пресекли су рафали из правца албанског села Захач.

На лицу места убијен је Игор Јововић (19) , док је Пантелија Дакић (13) преминуо у пећкој болници.

Тешко су рањени Богдан Букумирић (15) и Марко Богићевић (11), а лакше Драгана Србљак (14) и Дјордје Угреновић (20).

Богићевић је тада пребачен у болницу на северу Косовске Митровице где је хитно оперисан. Метак му је покидао ткиво изнад кука и потпуно одузео десну ногу, па се и данас тешко креће уз помоћ штака.

Најтеже ране задобио је Богдан Букумирић који је погодјен са седам метака и у коми хитно пребачен на ВМА у Београд. Успео је да преживи, али с тешким последицама.

Лецење Марка и Богдана траје годинама, прегледи и снимања су скупи, а породице сиромашне.

Богдан је од Координационог центра за Косово и Метохију добио стан у Београду где се лечи, завршио је средњу школу и прима помоћ државе, док Марко путује из Гораждевца на прегледе и терапије.

Осим Богдана, сви који су били мета албанских екстремиста и даље живе у Гораждевцу, где је пре рата било 2.000 Срба, а сада има мање од 1000.

Злочин у Гораждевцу осудили су тадашњи шефови УНМИК-а и Кфора, представници ЕУ, САД, Француска, Русија, као и косовски званичници.

Портпарол Стејт департмента Том Кејси је убиство и рањавање српске деце назвао "свирепошћу" и оценио да су "они који су починили злочин против невине деце непријатељи мира" и да су "напали будућност Косова".

Представници Србије и Црне Горе затражили су одмах ванредну седницу Савета безбедности УН, а сахрани убијених дечака у Гораждевцу присуствовали су тадашњи премијер Србије Зоран Живковић и потпредседник Владе Небојша Човић.

Упркос томе, албански терористи су 17. августа поново пуцали на петоро српске деце у центру Гораждевца, али срећом нико није страдао.

Комесар УНМИК полиције Штефан Фелер изјавио је после злочина да ће "преврнути сваки комад земље како би пронашао убице деце".

Портпарол косовске полиције Ветон Ељшани је пре годину дана саопштио да је током истраге претресено 100 кућа на подручју Гораждевца, а 75 особа испитано у вези са овим злочином.

Уркос томе, као и награди од милион евра за проналазак убица, коју је расписао УНМИК, починиоци злочина су остали непознати.

Према тврдњама Ељшанија прошле године је формирана нова група истражитеља и за починиоцима злочина се још трага.

Представници српских власти указују да су, као и у другим случајевима када се ради о злочинима почињеним над Србима, на Косову и Метохији заказали представници медјународне заједнице, док се у локалној српској заједници питају да ли се ради о неефикасности или прикривању злочина.

Извор: Танјуг