Пети међународни Сабор духовне поезије у Раковици

Пети међународни Сабор духовне поезије у Раковици
Пети међународни Сабор духовне поезије у Раковици
Пети међународни Сабор духовне поезије у Раковици
Пети међународни Сабор духовне поезије у Раковици

У порти манастира Раковице, по благослову Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, Центар за културу и образовање и Књижевно друштво Раковица приредили су пети по реду Међународни сабор духовне поезије.

На боготражитељском путу, на богочовечанском путу у порти манастирској окупили су се песници што од Господa дар добише да Њему песму хвале узнесу, да захвале за таланте којима их је обдарио и да затим приступе Петом сабору духовне поезије.

На Малу Госпојину, како то народ празник зове, памти и са колена на колено преноси, саборовали су на Литургији, причестили се Светим тајнама верни народ и песници света. Свету Литургију служило је свештенство при манастиру: отац Александар Милутиновић, иначе старешина цркве св. Николја Жичког у изградњи у Реснику, протођакон Радомир Ракић и ђакон мр Љубомир Петронијевић. Духовник манастира Раковице протојереј-ставрофор Игњат Товаровић исповедао је верне пред Свету тајну причешћа.

Игуманија мати Евгенија са сестринством за певницом је узносила молитве Господу, а верни су се усрдно молили, па величанствено беше прослављање дана који је Господ створио и нама Мајку Божју подарио. 

После помена српским Патријарсима Димитрију и Павлу, када смо се помолили за покој душа и свих блаженоупокојених српских патријараха, приступило се песничком саборовању. 

Молитвом Оченаш мешовити хор Музичке школе „Даворин Јенко“, под диригентским вођством Ненада Петковића, у порти манастира у Раковици почео је Пети  међународни сабор духовне поезије. 

Овог лета Господњег песнички Сабор је отворио председник Општине Раковица г. Владан Коцић,   који је истакао да је Раковица данас културна престоница Београда и Србије. Госте су поздравили председник Удружења књижевника Србије Радомир Андрић и директор Центра за културу и образовање Раковица мр Наташа Николић, која је назначила циљеве овог Сабора: неговање духа и духовности нашег народа кроз књижевност и писану реч; обједињење у вери и племенитости; трећи циљ је да наша света места као што је то данас манастир Раковица постану центри духовности и образовања, како ће то једновремено постати и Културни центар и Општина Раковица. 

И овогодишњи Сабор се урезао у духовну кору светог стабла  Раковице, Београда и Србије, учинио ју је још једним новим препознативим местом у свету стваралаштва и духовности. У  жилама нашим је запис духа православног и прожима се. Ткиво расејања српског препознаје исте и сличне нама који желе заједничком духовношћу да обликују смисао живота. Сабор духовне поезије је и позив и прилика да снагу духа одмеримо песничким изразом као најузвишенијим чином стваралаштва.

Настојања да духовношћу оставимо светао траг по коме ће нас потомци препознати и памтити, и ове године су саборношћу и молитвом потврдили свештенство, монаштво, верни и песници из рода православног: из Србије и из расејања; из Црне Горе, Македоније, Русије, Пољске, Републике Српске, Хрватске, Немачке... 

Гости Сабора у објављеном Зборнику су: Сергеј Главјук (Русија), Гжегож Латушински (Пољска), Бенедикт Дирлих (Лужички Србин, Немачка), Егенуш Касјанович (Пољска), Марија Кобец (Белорусија), Радомир Мићуновић (Београд), Селимир Радуловић (Нови Сад), Радомир Стојановић (Приштина-Београд).

Не можемо а да не споменемо стихове које смо чули данас од песника Љубивоја Ршумовића, стихове уплетене у Жице око Грачанице:

Сунце неће да изгреје
Ваздух неће да се дише
Хлад побего испод стреје

Ни мириса нема више

Туга леди капке очне
Окрупњале све ситнице
Како песма да се почне
Жице око Грачанице...

На овогодишњем конкурсу Сабора учешће је узело 276  аутора из седам земаља са преко 850 песама. Од стране  жирија одабраних 99 песама објављене су у Зборнику  Сабора.

Прва три награђена аутора добили су Златник са ликом Светога Саве: прва награда припала је песнику Теодору Живаљевићу Величком из Подгорице за поему Метохији; друга награда песникињи Нади Аничић Црљеници из Београда за песму Очима срца под бременом дана, а трећа - Миљурку Вукадиновићу такође из Београда за песму  Пут до храма. 

Шест аутора су добили Похвале: Миња Дергенц (Нови Београд), Радмила Кнежевић и Павле Ковачевић (Београд),  Верослава Малешевић (Костолац), Дејан Огаревић (Београд) и Весна Томић (Ђаковица-Београд) док  је  у Венцу изабраних заступљен 81 аутор.

Награђени песници су публици приредили додатну духовну радост казивањем стихова.  

У уметничком делу програма учествовали су драмска уметница Рада Ђуричин, Женски камерни састав „Благовести“, а програм је водила Слађана Бушић. 

Игуманија мати Евгенија са сестринством била је домаћин гостима окупљеним у манастирској порти. Трпезу љубави, продужену руку литургијског сабрања и песничког саборовања, припремиле су вредне руке наших монахиња уз свесрдну помоћ Центра за културу и Књижевног друштва  Раковица и ресторана „Фонтана“. 

У 16,00  сати у Центру за културу и образовање Раковица   одржан је округли сто на тему ПЕСНИЧКА СЛИКА, у коме су учествовали: Милослав Шутић, Драган Лакићевић, Миодраг Д. Игњатовић, Мирјана Совиљ и Мирјана Матарић, а разговор је водио Предраг Богдановић Ци.

Да уметност не морамо да доказујемо, јер она себе собом представља, слушали смо на округлом столу који је имао за тему песничке метафоре. Наука што тврди мора да докаже, док је уметност унутрашње обраћање човека Творцу свега видљивог и невидљивог, и у њој остаје вечна загонетка самог стварања, јер је то самосвојствени чин свакога ствараоца. 

"Када се молимо, открили смо да лева и десна хемисфера у исто време прима и одашиље. У било ком другом тексту, изговореној беседи, није то није случај. То је потврда да је моћ речи како је ми доживљавамо од огромног значаја, па и песма која је написана: када је ми доживимо на начин попут молитве, може да буде благотворна и благодатна..." казала је Мирјана Совиљ, закључујући, након тридесетогодишњег истраживања, да у суштини веома мало знамо о говору и језику.

Бог нам је дао реч да њоме стварамо, а ми се у свакодневном животу понашамо говорећи и чинећи против себе, несвесни колико свака изговорена реч има тежину, дубину, лепоту, али и да лоша реч, злоупотребљена реч наноси ране нашој души, истакла је она. 

Темати свих учесника и реферати пријављених књижевника и научних радника који из оправданих разлога нису могли јуче учествовати за округлим столом биће штампани у Зборнику духовног стваралаштва  за 2016. годину. 

 У 18,00 часова у Галерији Центра  Милан Недељковић, уредник књижевног програма при Центру за културу и образовање Раковица, поздравио је госте, док је иконописац Бранка Аћимовић отворила изложбу икона иконописца Зорана Савића. 

Окосницу организације Сабора чинили су Никола Рајаковић, председник Књижевног друштва Раковица, и Милан Недељковићса  са својим блиским сарадницима и службеницима Центра за културу и образовање Раковица.

Реализацију овогодишњег Сабора духовне поезије омогућили су:  Српска Православна Црква и манастир Раковица, Удружење књижевника Србије, Управа за сарадњу са Црквама и верским заједницама, Министарство културе и информисања, Канцеларија за младе Градске управе Града Београда, Секретаријат за културу  града Београда  и Градска општина Раковица.

О петом Сабору духовне поезије у Раковици Радио Слово љубве емитоваће шири извештај и донети  интегрално предавања произнесена за округлим столом. 

Зорица Зец

Пети међународни Сабор духовне поезије у Раковици
Пети међународни Сабор духовне поезије у Раковици
Пети међународни Сабор духовне поезије у Раковици
Пети међународни Сабор духовне поезије у Раковици
Пети међународни Сабор духовне поезије у Раковици
Пети међународни Сабор духовне поезије у Раковици
Пети међународни Сабор духовне поезије у Раковици
Пети међународни Сабор духовне поезије у Раковици
Пети међународни Сабор духовне поезије у Раковици
Пети међународни Сабор духовне поезије у Раковици
Пети међународни Сабор духовне поезије у Раковици
Пети међународни Сабор духовне поезије у Раковици