Петровдански сабор на Цетињу

Празник Светих апостола Петра и Павла молитвено је прослављен у Цетињском манастиру. Свету архијерејску литургију у Цетињској светињи служио је Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије уз саслужење Преосвећене Господе Епископа: умировљеног Захумско – херцеговачког Атанасија, Диоклијског и нареченог Нишког Јована, нареченог Липљанског Архимандрита Јована (Ћулибрка) и свештенства, уз учешће великог броја вјерника.

На Светом богослужењу Митрополит Амфилохије је крстио малу Теофанију, кћерку Јована и Бојане Радовић и малу Рускуњу Варвару.

„Не поводимо се за оним што прође као сјенка, као дим“, рекао је у литургијској проповиједи вјернима Преосвећени Владика Атанасије. „Држимо се онога што је Господ рекао и што су апостоли проповиједали: Иштите најприје царство Божије и правду његову, а остало ће вам се придодати“.

„Није Бог такав шкртица да нам не да, није овај свијет, овај живот – дјеца, имање, знање… Сва добра овога свијета нијесу проклетство него благослов Божји, али нијесу главно, и ту је мудрост да човјек постави све на своје мјесто, да се зна шта је прво“.

„Христос је рекао двије ријечи на којима стоје и пророци и Јеванђеље. То је овај крст – усправно је љубав према Богу и хоризонтално, водоравно је љубав према ближњима. Једно без другога не иде, али ипак ова хоризонтална љубав стоји на овој усправној, повезана у богочовјечанско, небоземно јединство. Ми смо вјере небоземне“, рекао је Владика Атанасије.

Након Свете Литргије из Цетињског манастира је до Ћипура прошла празнична литија гдје је на темељима цркве Светих апостола Петра и Павла пререзан је славски колач.

Честитајући празник сабраним вјерницима и свима који данас прослављају првоврховне апостоле Петра и Павла, Митрополит Амфилохије је подсјетио да је на том мјесту канула кап њихове апостолске благодати и проповиједи.

„Овдје је саграђен храм Светих апостола Петра и Павла из кога је онда никао стари Цетињски манастир, а онда и овај нови у вријеме Митрополита Данила Петровића, 1700. године. И све што је у овом граду краљевском никло, никло је из темеља овога храма, из ријечи апостола Петра и Павла“.

„Из њихове ријечи чудотворне је никао и Свети Петар Цетињски, око чијег се ћивота окупљамо. Они су нам послали и руку Светог Јована Крститеља и Претече и дио Часнога Крста који су они цјеливали на Голготи. Послали су нам и Богородицу Филеримску да заједно просвећују свјетлошћу богопознања овај град и овај народ“.

„Нека је благодарност Господу и Светим апостолима за све чиме нас је Господ обдарио“, рекао је Митрополит Амфилохије.