Петровдански сабор на Цетињу

Петровдански сабор на Цетињу
Петровдански сабор на Цетињу
Петровдански сабор на Цетињу
Петровдански сабор на Цетињу

На Цетињу је данас одржан традиционални Петровдански сабор, који је почео Светом архијерејском литургијом у Цетињском манастиру. Служио ју је Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије, уз саслужење многобројног свештенства из Српске Првославне Цркве и других помјесних Православних Цркава.

Одговарали су чланови црквених хорова „Свети апостол и јеванђелист Марко“ из Подгорице и „Преподобна мати Ангелина српска“ из Никшића.

У току Свете службе Митрополит Амфилохије је у чин чтеца рукопроизвео брата Рафаила из Колумбије и миропомазао новокрштеног слугу Божјег, свог имењака, малог Амфилохија Марића из Бање Луке.

У литургијској проповиједи након читања Јеванђеља Владика је рекао да су свети првоврховни апостоли Петар и Павле велики просветитељи и учитељи. „Велики просветитељи и велики учитељи, велики свједоци и проповједници Христови, вјере хришћанске – били и остали“, казао је Митрополит црногорско-приморски. Он је подсјетио да се у Цетињском манастиру налазе многобројне, велике и славне хришћанске светиње.

„Велика чуда су у овој светињи цетињској. Велики свједоци Петар и Павле, и Петар Други Ловћенски тајновидац и Петар Први чије мошти цјеливамо, и Свети Јован Крститељ, његова рука која је Христа крстила у Јордану, и дио Часнога Крста на коме је Господ разапет. Све су то велика знамења, а нарочито рука Светога Јована која нас позива на покајање“, казао је Митрополит Амфилохије.

Након причешћа вјерних Владика је уручио висока одликовања Српске православне цркве: Владу Никлановићу из Будве, из НВО „Открићемо истину“ за допринос расвјетљавању судбине припадника великог народног збјега из Црне Горе који је пострадао у одступници испред безбожника крајем 1944. и почетком 1945. године „од Везировог до Зиданог моста“ и за немјерљив допринос изградњи храма Светог Саве у Београду; орден Светог Саве др Михаилу Мишу Рунду за вјерност Цркви Божијој и своме светосавском народу, орден Светог краља Милутина Андреју Малевском из Русије, новом ктитору обновљеног храма светог Ђорђа у манастиру Бешка на Скадарском језеру, а орден Светог деспота Стефана Лазаревића његовој супруги Олги за изузетан допринос у изради цјелокупног фрескописа у том храму.

Митрополит Амфилохије одликовао је Златним Његошевим ликом осамдесетогодишњег Мира Микетића, последњег чтеца Светог свештеномученика Јоаникија Липовца, Митрополита црногорско-приморскога. Микетић је аутор трокњижја „Кроз пакао и натраг“, а Владика га је одликовао за вјерно свједочење голготског пута Југословенске војске у Отаџбини, свештенства и народа Црне Горе од Подгорице до Камничке Бистрице.

Златним Његошевим ликом Митрополит Амфилохије је за свједочење тврде Божје вјере одликовао и неимара Милана Јанковића из Јанковића крша, као и Милована Пековића из Крње Јеле за допринос градњи храма Светог архиђакона Стефана на Катунцу.

Потом је Владика предводио празничну литију до темеља цркве Светих апостола Петра и Павла на Ћипуру, гдје је благосиљан славски колач.

Након Свете службе, у трпезарији Богословије Светог Петра Цетињској је приређена празнична трпеза хришћанске љубави, гдје је промовисана књига Мира Микетића „Кроз пакао и натраг“. Говорили су аутор и професор Веселин Матовић из Никшића.

Том приликом је Митрополиту Амфилохију Мишо Албијанић, предсједник Гусларског друштва „Цар Лазар“ из Приштине, које сада дјелује у изгнанству, уручио „Лазареву повељу“ за свједочење истине о страдању српског народа на Косову и Метохији.

Данашњем сабору на Цетињу присуствовали су многобројни гости из разних крајева свијета. Међу њима су били и књаз Станко Бушатлија Црнојевић, потомак зетске књажевске лозе Црнојевића, као и свештеници из Скадра Александар и Никола Петани.

Извор: Митрополија црногорско-приморска