Петровдански сабор на Цетињу

Петровдански сабор на Цетињу
Петровдански сабор на Цетињу
Петровдански сабор на Цетињу
Петровдански сабор на Цетињу

Петровдански сабор на Цетињу као златна нит траје без прекида кроз вјекове

Традиционални Петровдански црквено-народни сабор почео је светом архијерејском Литургијом у Цетињском манастиру коју су служили Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије, Митрополит михаловско-кошицки Православне Цркве Словачке и Чешких земаља г. Георгије и Епископ диоклијски г. Методије, уз саслужење свештенства и молитвено учешће многобројног верног народа.

Свету тајну крштења примио је мали Лука Балабан, а ђаконски чин професор Богословије Светог Петра Цетињског г. Благоје Рајковић. Такође, у чин чтеца произведен је матурант Богословије г. Огњен Боричић.

У литургијској беседи после читања Јеванђеља беседио је владика Методије:

-Христа, Сина Божјег, можемо исповиједити, као што је то учинио и апостол Петар, једино благословом и благодаћу Бога Оца небескога. И онда му је Господ рекао ‘Ти си Петар’, – што значи камен, камен вјере и таквог исповиједања, – ‘на коме ћу сазидати Цркву своју и којој неће моћи ни врата пакла одољети’. А врата паклена су сви они прогонитељи Цркве од тада па до данашњега дана, врата кроз која се иде у пакао.

-Црква, која је утемељена на том тврдом и непоколебљивом камену, одољеће свим пакленим вратима до краја свијета и вијека. И кад је дошао час таме, час распећа Господа и Спаса нашега Исуса Христа, интересантно је да је све оно што није била љубав побјегло са Голготе, испод Христа Христовог. Само је љубав остала испод крста и ишла за крстом до последњега тренутка, казао је владика Методије.

После причешћа верних беседио је митрополит Амфилохије:

-Свето причешће је наш цјелив Господу живоме и нас једних са другима. То је цјелив оном љубављу вјечном и непролазном коју Црква Божја чува и дарује сваком људском бићу овдје на земљи. Као и данас, тако кроз вјекове – сабира се Црква Божја око Тијела и Крви Господње, око имена Христа Бога нашега, сабира се од времена Светих апостола које данас прослављамо, Петра и Павла, до најновијих апостола међу које спада отац Пајсије Светогорац, наш савременик. А ту је и наша Света великомученица Февронија и сви свети кроз вјекове, јер је диван Бог у светима својим.

-Данас се на Цетињу догодило исто оно што се догодило и прије двије хиљаде година на Сионској гори. Дух Свети је у виду огњених језика сишао на свете ученике и апостоле и проговорили су разним језицима. Ево и данас овдје, зар и м и нијесмо проговорили разним језицима – и на јелинском на коме је написано Свето писмо Новога завјета, и на словенском језику Светих апостола Кирила и Методија, Наума и Климента, и на српском језику Светог Саве просветитеља, Светога Василија Острошкога, Светога Петра Цетињскога, и на словачком језику, ево овдје је наш владика Георгије, који нам је донио благослов Свете браће Ћирила и Методија из Моравске, и на албанском језику – овдје је наш ђакон из Скадра који је овдје поменуо Архиепископа Албаније и Скадра Анастасија. Сва Црква Христова разним језицима проговара и свједочи једну, свету, Божју истину – Црква која је неуништива и неразорива, поручио је митрополит Амфилохије.

По завршетку Литургије у цетињском манастиру, архијереји су предводили литију до Ћипура, до остатака старох манастирског храма Светих апостола Петра и Павла, где је благосиљан славски колач.

-Петровдански сабор као златна нит траје без прекида кроз вјекове. То је сабор богочовјечански, сабор у име Божје. А само сабори који су у име Божје трају и претрајавају времена и просторе и уграђују се у непролазни сабор око Свете Тројице, Оца и Сина и Духа Светога, Бога нашега, казао је Митрополит и додао да се нада да ће надлежни за заштиту културних добара схватити да култура нису рушевине и чување рушевина.

-Него је уз чување и обнављљање тих рушевина. Није нас пог поставио, ни нас овдје, а ни њих, а ни ове главаре на Цетињу да буду чувари рушевина или да руше, него да обнављају и своју душу и вјеру у живога Бога и да обнављају све оно што што су преци градили, да га сачувају и да га обнављају, поручио је Митрополит црногорско-приморски.

Током богослужења, верни су, поред моштију Светог Петра Цетињског и деснице Светог Јована Крститеља – светиња које почивају у Цетињском манастиру, могли да целивају и мошти Преподобномученице Февроније које ових дана у литији обилазе храмове и манастире по Црној Гори.

Извор: Митрополија црногорско-приморска