Планинари – ходочасници из Врања на Светој Гори
Уз благослов и препоруку Његовог Преосвештенства Епископа врањског Господина Пахомија, група од 11 планинара из Врања и Јелашнице, код Ниша, боравила је почетком јуна 2011. године на Светој Гори.
Поклоничко путовање ''Стазама Светог Саве'' организовали су Спортско планинарско извиђачко друштво ''Железничар 2006.'' из Врања и Истраживачка станица ''Јелашница'' код Ниша. Тих 8 дана остаће у незаборав овим планинарима и верницима.
Царство без круне. Држава без војске.
Мудрост без школе.
Кухиња без меса.
Богатство без новца.
Земља без жена.
Владика Николај Велимировић је овом кратком и дубоком мисли рекао све о Светој Гори, јединој монашкој држави на целом свету, која постоји више од хиљаду година. Света Гора, Агио Орос, је дугачка 57 км и заузима површину од 336 км2 (чак једну петину те површине заузима наш Хиландар). Данас овде има 20 манастира од некадашњих 300, а ту живи укупно 2.300 монаха. Светогорски манастири налазе се на УНЕСКО-вој листи светске баштине у склопу споменика средњег века обједињених под заштићеном целином Планина Атос.
Манастир Хиландар су у рангу царске лавре подигли Стефан Немања (у монаштву Симеон) и његов син Сава 1198. године. Хиландар је нарочито помогао краљ Милутин, који је око 1320. године на месту старе подигао нову цркву Ваведења Богородице, која и данас служи као Саборна црква. Хиландар представља једно од најзначајнијих средишта српске културе и духовности.
Манастир Мила Арсеница, Каково, метох Хиландара, са имањем које се простире на преко 1.700 хектара. Постоји прича како је наша црква дошла до тог имања. Један турски ага није могао да има децу и чуо је за чудотворну лозу која расте на гробу Светог Симеона на Хиландару, за коју влада веровање да помаже брачним паровима да добију децу. После годину дана је ага добио сина и у знак захвалности даривао то имање Српској православној цркви. На имању постоји мала црквица, рибњак, пилана, маслињаци...
Извор: Епархија врањска