Почели „Дани Светог Василија Острошког“ у Никшићу

Изложбом рукодеља сестринства Манастира Светог Луке из Жупе Никшићке, која је у понедељак, 3. маја отворена у Црквено-народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу, почела манифестација „Дани Светог Василија Острошког"

Добродошлицу бројној публици окупљеној у галерији Црквено-народног дома Светог Василија Острошког, пожелио је јереј Слободан Јокић, старјешина никшићког Саборног храма, који је благословио почетак манифестације посвећене Светом Василију Острошком, заштитнику града Никшића и Саборне цркве. Он је истакао да се у оквиру овогодишње културно-духовне светковине прослављају два велика јубилеја - 400 година од рођења Светог Василија и 110 година од освећења Саборне цркве у Никшићу.

- Ови наши „Дани" и све што у животу радимо и колико се трудимо мало је у односу на оно што нам даје и чини за нас Свети Василије Острошки. Али, на нама је да се трудимо и да идемо ка Његовом загрљају и у сусрет Њему Који нас никада не заборавља и Чије руке су увијек раширене да му се вратимо, казао је свештеник Јокић. Он се осврнуо на труд и подвиг које у свом монашком животу чини сестринство Манастира Светог апостола и јеванђелисте Луке из Жупе Никшићке, а чија изложба рукодеља је отворена у галерији Црквено-народног дома Светог Василија Острошког. - Трудимо се, колико можемо, да угодимо Богу, а ови радови могу да нам буду образац, а и само сестринство Манастира је образац живљења у Богу и по Богу. Њихов живот је молитва саткана подвигом, постом и свим оним што је Богу угодно, а њихово дисање и ово њихово рукодеље, који је пред вама вечерас изложено, такође је једна молитва Богу.

Поставку изложбе рукодеља сестринства Манастира Светог Луке чине бројни експонати рађени у радионицама: иконописа, керамике, веза, ткања, калиграфије, који су својом љепотом и начином израде плијенили публику у Црквено-народном дому Светог Василија Острошког. Изложбу је пригодним словом оворио јеромонах Лазар, игуман Манастира Заграђе. Он је подсјетио на вријеме када је, благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија, обновљен до тада запуштен Жупски Манастир чиме су, по ријечима јеромонаха Лазара, постављени темељи за устројство литургијског живота ове древне немањићке светиње.

- Сви ови радови дјелују, признаћете, симфонично у својој различитости облика, намјене, материјала, боја, ипак, оно што је најважније јесте да је то пун и јасан израз живота једне заједнице, која има хришћански култ као своје средиште, своје исходиште, као почетак и као свој коначни циљ. И управо служећи том култу израђени су ови предмети и не само ови, него и многи други који нијесу овдје, а који настављају даље своју мисију служења истом том култу. Радови сестара Манастира Светог Луке расути су свуда по православном свијету, многе храмове, олтаре, иконостасе, Часне трпезе, црквене сасуде украшавају радови ових сестара. Такође и свештенослужитеље светих олтара свуда у православљу, такође красе дјела њихових руку. И не само свештенослужитеље, него и Светитеље, да поменемо само Светог Василија Острошког, Чије су мошти обучене у архијерејске одежде које су оне израдиле. А, ево, све је припремљено и за скорашње свечано облачење моштију Светог Стефана Пиперског. Немогуће је набројати гдје се све налазе њихове иконе, предмети израђени у њиховим радионицама. Сјећам се љепоте једног изузетног прекривача за Часну трпезу Манастира Хиландара на Светој гори. И у Манастиру Заграђу налази се један оригинални прекривач за Часну трпезу, који је урађен у Жупском манастиру. Лично, волио бих да видим још једном завјесу царских двери за храм Вазнесења Господњег у Високим дечанима, рекао је, отварајући изложбу јеромонах Лазар.

Он је, на крају своје пригодне бесједе, казао да монашка традиција много говори о рукодељу као благословеној дисциплини која је дата монаху да лакше прође тегобе монашког живота. Управо зато, истакао је отац Лазар, изложена дјела су молитве које кроз лични подвиг бивају преображене у „молитву за све", монашко рукодјеље има посебну вриједност у народу, вјероватно зато што носи печат жртве, коју је сам Господ попео на највиши ниво, жртвујући самога себе за живот свијета.
Изложбу рукодјеља, која је иначе продајног карактера, сви заинтересовани моћи ће да виде до сриједе 5. маја.

Сенка Чоловић