Покрајина Панџаб припада Пакистану захваљујући и хришћанским родољубима

Покрајина Панџаб, као политички, економски и културни центар, припала је Исламској Републици Пакистан у тренутку поделе са Индијом захваљујући пресудном гласу три хришћанска ауторитета, према тврдњи католичког свештеника Инајат Бернарда, ректора семинарије у Лахору, изнетој на конференцији посвећеној анализи доприноса верских мањина, посебно хришћана, развоју нације. Ова тема је веома важна за друштвени, верски и политички живот у Пакистану који заузима друго место међу најмногољуднијим муслиманским земљама, уступајући прво место Индонезији.

Према сазнањима информативне агенције Fides, током сусрета, организованог од стране Савета за међурелигијски дијалог, католичке организације у Пакистану, свештеник Бернард је приметио: -Уџбеници не спомињу допринос хришћана у стварању Пакистана: међу њима је сардар бахадур С.П. Сингха, судија А.Р. Корнелијус и учитељ Фазал Елахи, који су били блиски сарадници Мухамеда Али Џина, оца државе (Пакистана).

Овај свештеник је истакао да су се хришћани у том историјском тренутку јасно изјаснили: -Данас, када се сећамо муслиманских хероја за независност, на исти начин, сећамо се хришћанских хероја као што су генерал Ф.Е. Џоудри и Фазал Елахи.

Иако је реч о неколицини хришћанских делатника, њихова улога се не сме заборавити или запоставити због будућности хришћанско-муслиманских односа у овој земљи.

-Прави родољуби воле и дају своје животе за нацију и за свој народ. Данас смо позвани да радимо заједно за просперитет наше вољене земље, изјавио је овај свештеник, подсећајући да су касније неколико дискриминаторских мера биле укључене и уграђене у Пакистански Устав из 1973. године. У сагласности са његовим мишљењем, свештеник Францис Надим, предводник фрањевачке заједнице у Пакистану, је изјавио: -Ми поштујемо муслиманске и хришћанске хероје који су дали допринос у стварању Пакистана. Пакистан није земља која припада следбеницима одређене религије или само већини. Сви они који су рођени и живе у Пакистану су пуноправни грађани. Данас, неколико група сеје мржњу и дискриминацију у нашем друштву. Хајде да се отарасимо овог ропства.

С обзиром да у овој земљи делују различите верске школе, које имају свој утицај на друштвено-политички живот, изјава оца Надима подсећа пакистанску јавност да се хришћани осећају једнаким и саставним делом пакистанског народа, поштујући заједничку историју и надајући се заједничкој будућности. Они не деле земљу на верској основи, него се старају за очување јединства, просперитета и добробита свих грађана. Јасна је чињеница да су муслимани већина, али хришћанска оданост нацији и држави није условљена верским разликама.

На конференцији су узели учешће и представници Исламске заједнице, што представља охрабрење међурелигијском разумевању и опредељење суживоту у миру и љубави. Један од њих, муфтија Сајед Ашик Хусеин, изјавио је: -Ја не желим да говорим о земљи у погледу на мањину или већину. Ми смо један народ и сви смо ми Пакистанци. Друштво је као породица.

припремо ђакон др Александар Прашчевић, извор и фото: Agenzia Fides